Sufjan Stevens ve Angelo De Augustine’den filmlere adanmış, kas gevşetici yeni albüm

Sufjan Stevens ve Angelo De Augustine, biraz huzura ihtiyaç duyduğumuzda uğranabilecek iki durak. İkiliden güzel haberler var. Daha önce De Augustine’in, 2019 tarihli Reservoir Studio Session EP’sini ve geçen sene paylaştığı teklileri birlikte kaydetmişlerdi. Yeni albümleri A Beginner’s Mind’ı da Asthmatic Kitty etiketiyle 24 Eylül’de dinlemeye açacaklar.

Albümün adı, Zen Budizmi’nde dünyayı bir çocuk gibi açıkça görme ve kabul etme durumunu ifade eden “shoshin” kavramından geliyor. Stevens ve De Augustine bu zihniyeti, yaratıcı akışı kısıtlayan peşin hükümler olmaksızın müzik yazabilmek için kullanmış. A Beginner’s Mind, “Bozuk bir dünyada insan olmak ne anlama gelir?” sorusuna yanıt arıyor.

Parçalar, bir arkadaşlarının New York’un az dışındaki kulübesinde takıldıkları yaklaşık bir aylık süreçte oluşmuş. Her biri bir sinema filminden ilhamla yazılmış 14 şarkıdan oluşacak albümün ardındaki niyet, sinematik yorumlamalardansa başıboş felsefi sorgulamalara dalmakmış. 2017’de aramızdan ayrılan; The Silence of the Lambs, Philadelphia, Adaptation gibi yapımların yönetmeni Jonathan Demme’e ithaf edilen projenin kaynak edindiği filmlerden bazıları şöyle: The Thing, She’s Gotta Have it, Night of the Living Dead, Point Break, Hellraiser III, Bring It On

Albümden, kimi anksiyetelerinize derman olabilecek sakinlikte iki tadımlık yayımlandı bile. Wim Wenders klasiği Wings of Desire’dan esinli Reach Out, müzisyenlerin sevgili köpekleri Juko ve Charlie’nin başrolleri paylaştığı bir videoyla birlikte geldi. Clash of the Titans’a dayanan Olympus da çarpıcı görsel eşlikçisi ile karşımızda. 

A Beginner’s Mind için tasarlanan görsel materyallere dair

80’lerin sonuna doğru Gana’da, Hollywood’un gişe rekorları kıran filmlerinin, taşınabilir jeneratörler kullanılarak kamyonetlerin arkasında yansıtılmasıyla, yeni bir “mobil sinema” kültürü ortaya çıktı. Bazı görsel sanatçılar, bu etkinlikleri yaygınlaştırmak üzere, ellerindeki kısıtlı bilgiyle gösterilecek filmlere alternatif afişler çizmeye başladı. İşte bu formun öncülerinden olan Daniel Anum Jasper, albüm için bir dizi imaj üretme görevini üstlendi.

Jasper’ın alışkın olduğu pratiğe benzer biçimde, projeyle ilgili bilgilerin çoğu kasıtlı olarak belirsiz tutulmuş. Sanatçının, kendisine verilen ipuçlarına dayanarak yaptığı resimler, A Beginner’s Mind’ı şekillendirenle aynı merak duygusundan ortaya çıkan grafik simulakrumlara dönüşmüş.

Yazı: İlayda Güler

Yükleniyor...