Sufjan Stevens’ın ilham kaynağı, genç dansçı Jalaiah Harmon

25 Eylül’de yayımlanacak yeni Sufjan Stevens albümünün, 80’ler popuna göz kırpan ikinci teklisi “Video Game” klibiyle birlikte önümüze düştü. The Ascension isimli yeni albüm, 2015 çıkışlı Carrie & Lowell’dan sonra Sufjan Stevens’ın ilk solo projesi.

Başta TikTok olmak üzere sosyal medya platformlarında viral olan “Renegade” isimli dans, geçtiğimiz aylarda Lizzo ve Millie Bobby Brown gibi yıldız isimlerin de katıldığı bir akıma dönüşmüştü. Bu dans ilk başta, TikTok’ta şu an 80 milyon takipçisi olan Charli D’Amelio ile özdeşleşse de New York Times’ın şubatta yayımladığı bir makaleyle tüm dünya dansın gerçek yaratıcısıyla danıştı: Atlanta’da yaşayan 14 yaşındaki Jalaiah Harmon. Kendisi Renegade figürlerini Instagram hesabında paylaşmış ama D’Amelio’nun dansı TikTok’a taşımasıyla Renegade fırtınası kopmuştu. New York Times’a verdiği röportajında “Bu dans sayesinde benim de para kazanmam, tanınmam gerekirdi” açıklamalarını yapan Harmon, sonraki dönemde NBA All-Star maçında performans sergiledi, Fortnite oyununda da bu dans için kendisine kredit verildi. Şimdiyse Sufjan Stevens’ın yeni klibinde figürlerini sergilemekte.

Sufjan, “Kişinin değeri başkalarının onayıyla belirlenemez” mesajını vermek istediği yeni parçası “Video Game” için Jalaiah Harmon’ın hikâyesinden ilham aldığını söylüyor. Klibin girişinde de onun adını yazan Sufjan, Jalaiah ile çalışmaktan dolayı çok mutlu hissettiğini; genç dansçının performansının “çok güzel, dokunaklı ve gerçek” olduğunu dile getiriyor. “I don’t want to be your personal Jesus” sözleriyle Depeche Mode’a gönderme yaparak başlayan şarkı ve Jalaiah’nın dans figürleri için hemen aşağıya.