"Sürdürülebilir tasarım için moda dünyasının değişime gitmesi gerek": Lotta Ahlvar

Tasarım Bienali kapsamında İstanbul’u ziyaret eden ve İsveç Moda Günleri çerçevesinde İsveç Başkonsolosluğunda bir söyleşi veren, tasarım dünyasının en önemli simalarından biri olan ve İsveç’in en köklü tekstil tasarım enstitüsü olarak bilinen Handarbetets Vänner (Friends of Handicraft)’in CEO’su Lotta Ahlvar, sorularımızı yanıtladı.


Foto: Peter Phillips

Swedish Fashion Project hakkında düşünceleriniz neler?

On yıldan fazla süren ve 120’den fazla tasarımcının katıldığı bu proje şimdiye kadar birçok önemli çalışmaya imza attı. Projenin ilk kazananı şu anda sektörde oldukça ünlü olan Dagmar olmuştu.

İskandinavya bölgesi hem çizim hem de renk anlamında birbirinden müthiş tasarımlara ev sahipliği yapıyor. Başarının sebebi sizce nedir?

Nordik ülkelerin iç tasarımlarını oldukça ilginç buluyorum. İstanbul Tasarım Bienalinde Kuzey ülkelerinde birkaç tasarım ve moda markasını görmeyi çok isterim. 

Gelecek için size umut veren şey ne? El yapımı tasarımların gelecek için umut vaad ettiğini düşünüyor musunuz?

El yapımı tasarımlar, yeni iş modelleri ve dijitalleşme geleceğin en önemli konuları. 

Tasarım dünyasındaki zanaatkarların bugünkü yeri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kesinlikle geliştirilebileceğini düşünüyorum; ancak şu an en önemli konu markalar ve tasarımcıların, moda dünyasında sağlıklı bir iletişim kurabileceği zanaatkarlarla çalışması. Bunu Craft Couture olarak tanımlayabiliriz.

‘İyi’ nin sizin için tanımı nedir?

İyi hayat düşündüğüm şeydir. İyi birşeyler yapmak ve iyi bir amaca hizmet etmektir. 

Sürdürülebilir tasarım hakkında çalışan tasarımcılar için önerilerileriniz neler?

Çok çalışmalarını ve bu konuda çalışan liderlerden ilham almalarını öneririm. 

Moda sektöründe organik inovasyon yapmış birine örnek verip, neden onu başarılı bulduğunuzu açıklayabilir misiniz?

Biyokompozit materyal kullanan markaları başarılı buluyorum. Örneğin daha önceden kullanılmış materyalden oluşturulan denim günümüzde üretilen en çevre dostu ürünlerden biri. 

Günümüzdeki sürdürülebilir tasarım konusunda sizce en önemli konu nedir? Bu konudaki görüşünüzü öğrenebilir miyim?

Çoğu kişi hızla büyüyen şirketlerin daha ucuza üretim yaparak insanlara daha çok ürün sunduğunu ve dünya ekonomisine katkıda bulunduğunu düşünüyor. Bu düşünce doğru olmakla birlikte soru işaretlerini de yanında getiriyor… Sürdürülebilir tasarım için moda dünyasının büyük bir değişime gitmesi gerekli. Aksi takdirde dünya kaynaklarının bitmesinin sebeplerinden biri olacağız!