SUUNS iki yılın ardından yeni seslerle geri döndü

Son albümü Felt’i 2018’de yayımlayan Kanadalı grup SUUNS, yeni bir EP için geri sayımı harika bir parçayla başlattı. FICTION ismini taşıyacak altı şarkılık EP, grubun kurucularından Max Henry’nin SUUNS’dan ayrılmasının ardından dinleyeceğimiz ilk yeni kayıtlardan oluşuyor.

30 Ekim’de Joyful Noise etiketiyle yayımlanacak FICTION EP’sinden paylaşılan ilk şarkının adı “PRAY”. Şarkıyı ilk kez duysakk da aslında 5 yıllık bir geçmişe sahip. 2016 çıkışlı Hold/Still albümünün hazırlık sürecinde John Congleton eşliğinde Dallas’ta kaydedilen parça hakkında konuşan davulcu Liam O’Neil, şarkıyı çok sevdiklerini, hatta albüm için kaydettikleri en iyi şarkı olduğunu düşündüklerini söylüyor. Yine de SUUNS üyeleri bu şarkının daha iyi bir versiyonunu yaratacaklarına inanmaları sebebiyle “PRAY”i Hold/Still albümüne katmaktan vazgeçmiş. Bu kayıtları yeniden dinlemenin, kendilerine yeni bir şeyler üretmeye devam etmek için bir sinyal çaktığını söylüyor O’Neil. Bize de SUUNS’u ne kadar özlediğimizi bir kez daha hatırlatmış oldu “PRAY”. 

Bir kitabın sayfalarının alev aldığı eşlikçi video, grubun solisti Ben Shemie tarafından hazırlanmış. Hemen aşağıda…

6 parçalık EP’de ekibin Jerusalem In My Heart ve Amber Webber’la yaptığı birer düet de yer alacak. SUUNS 2020’nin geride kalan aylarını, tüm geliri yardım kuruluşlarına bağışlanacak bir remiks projesiyle ilgilenerek geçirmişti. 2013 çıkışlı Images du Futur albümünün hit parçası olan ve grubun bir nevi gelecek tasviri sunduğu “2020” için yapılmış 15 remiks, üç bölüm hâlinde yayımlandı. Julianna Barwick, RP Boo, Cate Le Bon, Vive La Void, Kelman Duran gibi isimlerin şarkıya yaptığı harika remiksleri aşağıdan dinleyebilirsiniz.