SXSW notları: Noah Hawley ve Andrew Bird’le “Fargo” üzerine

SXSW Online’ın sinema ve televizyon kanadındaki en heyecan verici panellerden birinde; FX’in bol ödüllü, eleştirmen ve seyirci gözdesi antoloji serisi Fargo masaya yatırıldı. 

Panel, yeni sezon ipuçlarından ziyade, dördüncü sezonun nasıl şekillendiği ve Andrew Bird’ün projeye dâhil olma süreci üzerineydi. Dizinin yaratıcısı, senaristi ve yönetmeni olan Noah Hawley ile daha çok müzik kariyeriyle tanıdığımız Bird’e, moderatör olarak Whitney Friedlander eşlik etti.

Takip edenlerin de bildiği üzere dördüncü sezon, serinin diğer üç sezonundaki öykülerin köklerine inen, soy ağaçlarına ve suç-aile bağlantılarına derinlemesine dalan bir kesitti.  Hawley tüm ilhamın, ikinci sezondan anımsanabilecek Mike Milligan (Bokeem Woodbine) sayesinde tezahür ettiğini söylüyor: “Putları yıkan bir karakter. Beynimin bir kısmı, böyle bir karakteri neyin üretmiş olabileceğini mantıklı bir şekilde açıklamaya çalışıyordu ve sonunda bu 1950’ler öyküsüyle sonuçlandırdı.”

Sahne personasından oyunculuğa uzanan yol

Panele California’daki evindeki bir portakal bahçesinin önünden katılan Bird’ü, cenaze hizmetleri veren bir işletmenin sahibi olan Thurman Smutny suretinde izlemiştik dördüncü sezonda. Noah Hawley kendisine teklifi sunduğunda, bir radyo istasyonu yararına düzenlenen festivalde sahne almaya hazırlanıyormuş. Hiçbir oyunculuk deneyimi bulunmadığından, sorduğu ilk soru “Bunu yapabileceğimi sana düşündüren nedir?” olmuş.

Karakterleri aklında bir isim olmadan yazdığını, daha sonra rolü kimin en iyi dolduracağına karar vererek ilerlediğini söylüyor Hawley. Bird’ün müziğini icra ederken sahnede bir persona yarattığını hissetmiş ve oyunculuğu kıvırabileceğine kendini ikna etmiş. Hayattaki motivasyonunun hep yeni bir şeyler öğrenmek olması nedeniyle, Andrew Bird teklifi sorgulamadan kabul etmiş.

Bird hazırlık sürecinde oldukça gergin olduğunu, aylarca repliklerine hazırlandığı, fakat çekimlerin daha ilk gününde neye uğradığını şaşırdığını gizlemiyor. Noah Hawley “Bir dış mekân sahnesi çekmemiz gerekiyordu ama karları yeterince temizleyemedik, bu yüzden seti içeriye taşımak zorunda kalıp alelacele bir geçiş sahnesi yazdık” diyor. Diyalogların ve sahnelerin bu kadar hızlı değişebileceğini, yeni satırları hafızaya almak için fazla zaman verilmediğini keşfeden Bird, işin sandığı kadar kolay olmayacağında karar kılmış.

Fakat sonuç olarak performansından ve ortaya çıkan işten ikisi de memnun. Şimdiye kadar oyunculuğu aklının ucundan bile geçirmeyen müzisyen, neler yapabileceğini gerçekten merak ettiğini, devam etmeye istekli olduğunu söylüyor.

Beşinci sezon ihtimalleri ve Noah Hawley’nin çalışma takvimi

1950’lerin Kansas City’sine ışınlayan dördüncü sezon, savaşın eşiğinde olan iki suç ailesinin liderleri Loy Cannon (Rock) ile Josto Fadda’yı (Schwartzman) merkeze almaktaydı. Cannon daha önce Josto’nun babası Donatello ile, iki çetenin de şehirde ticaret yapmasına geçit veren bir ateşkes yapmıştı; ancak babasının ölümünün ardından Josto, acımasız kardeşi Gaetan nedeniyle antlaşmanın istikrarını korumakta zorluk çekmekteydi.

Her ne kadar odak noktamız bu sezon olsa da, sohbet döndü dolaştı, beşinci sezon ihtimalleri üzerine bazı açıklamalarda bulunuldu. Noah Hawley senaryo için çalışmalara başladığını, yeni sezon olasılığının oldukça yüksek olduğunu söylese de; yoğun takvimi nedeniyle yakın zamanda çekilmeyeceğinin altını çizmekte. Yaratım süreci için oldukça heyecanlıymış fakat bitirmesi gereken başka projelerle meşgulmüş.

“Yazmaya başlamak için elimde 10 saatlik malzeme olduğuna emin olmalıyım. Şu aralar not defterimde bu malzemeyi toparlıyorum. Hızımı bildiğimden, gelecek yılın başında senaryo yazmak için bilgisayarın başına oturabilirim diye düşünüyorum.” diyor. Her sezon arasında neredeyse iki yıllık boşluk bulunan antoloji için, pek de şaşırtıcı olmayan bir durum bu elbet.

Yazı: Merdan Çaba Geçer