Syl Johnson (1936-2022)

Chicago blues ve soul sahnesinin öncü figürlerinden biri olan Syl Johnson, 85 yaşında hayatını kaybetti. Müzik tarihine başta “Different Strokes” olmak üzere pek çok hit şarkı armağan eden Mississippi doğumlu müzisyenin ölüm nedeni açıklanmadı.


Twilight/Twinight plak şirketinin yıldızı olarak 60’larda dikkatleri üstüne çeken Sylvester “Syl” Johnson, 80’lerde müzik sektöründen emekli olmaya karar verdi. Yıllar sonra, yine Chicago merkezli arşivci etiket Numero Group tarafından tüm kataloğu yeniden basılarak onurlandırılmıştı. 2010 tarihli 6 plaklık Syl Johnson Complete Mythology seti, kariyerinin ilk Grammy adaylığını getirdi. Bu albümün ardından, aktif olarak ürettiği yıllarda yeterince görünürlüğü olmadığını ve rüyalarının 2000’lerde gerçek olduğunu söylemişti müzisyen.

Ölümünün ardından Numero Group ekibinin taziye mesajında şu sözlere yer verildi:

“Eğer Numero için maskot olacak tek bir sanatçı seçmek gerekirse, bu Mississippi doğumlu soul insanı Syl Johnson olurdu. İlk sohbetimizde bizi dava açmakla tehdit etmiş olsa da Güney Chicagolu mütevazı oluşumumuza bir şans veren ilk büyük sanatçıydı. Nihayet kariyerinin erken dönem işlerini bir box sette derlemek konusunda anlaştığımızda, Syl bizim henüz ulaşamadığımız azameti talep etti ve sürekli daha iyi olmamız için itici bir güç oldu.”

Syl Johnson
Bir sample okyanusu olarak “Different Strokes” 

Kendini “tarihin en çok sample’lanan müzisyeni” olarak tanımlayan Syl Johnson, büyük liste başarıları yakalayan parçalarından kesitlerle hip hop dünyasının birçok efsanesinin prodüksiyonlarına sızdı. Sadece “Different Strokes”, whosampled.com istatistiklerine göre tam 330 parçada sample’lanmış. Public Enemy’den “Fight the Power” ve “Fear of a Black Planet”, Kanye West – Jay-Z düeti “The Joy”, Wu-Tang Clan’den “Shame on a Nigga”, Eric B. & Rakim’den “I Know You Got Soul”, N.W.A’den “Real Niggaz Don’t Die”, De La Soul’dan “The Magic Number”, Quasimoto’dan “Boom Music”, J Dilla’dan “Signs” ve Michael Jackson – Shaquille O’Neal düeti “2 Bad”, bu 330 parçadan bazıları. Jay-Z ve Run DMC gibileriyle telif haklarına dair uzun soluklu mahkeme süreçleri olduğunu da hatırlatalım.

2015’te Syl Johnson: Any Way the Wind Blows isimli, hayatını konu eden; RZA, De La Soul ve Jonathan Lethem gibileriyle röportajların yer aldığı bir belgesel yayımlandı. Rob Hatch-Miller’ın yönettiği filmin orijinal müziklerini Yo La Tengo bestelemişti. 

Syl Johnson’ın kendisi gibi bir soul efsanesi olan abisi Jimmy Johnson da günler önce 93 yaşında hayatını kaybetmişti.