Taika Waititi’den “Reservoir Dogs” dizisi

Quentin Tarantino’nun nevi şahsına münhasır sinemasını dünyaya duyurmasını sağlayan, 1992 tarihli Reservoir Dogs resmen dizi oluyor. Adı küçük bir değişiklikle Reservation Dogs olarak açıklandı ve Taika Waititi yazar kadrosunda.


Diziyle ilgili ilk görsel yukarıda görmüş olduğunuz fotoğraf. Burada tıpkı filmdeki baş karakterler gibi takım elbiseli dört genci görüyoruz. Yapılan basın açıklaması, diziyle ilgili birkaç detayı daha gün yüzüne çıkardı. 

Fotoğrafta Oklahoma’nın Okmulgee sokaklarında gezinen Amerika yerlisi dört genci suç işlerken ve bir yandan da işlenen suçları çözerken izleyeceğiz. Muskogilerin evi olan Oklahoma, dizinin yapımcılarından Sterlin Harjo’nun da memleketi. 

Harjo memleketine bir hayli bağlı bir sinemacı. Daha önceki tüm işlerinde buradaki Amerikan yerlilerinin hikâyelerini ele almış. Yeni dizinin de kimlik ve hak üzerinden söz söyleyeceği gerek ilk görseli, gerek yaratıcı kadrosundaki isimlerle net. Harjo dizi hakkında yaptığı açıklamada kendisinin ve Taika Waititi’nin Yeni Zelanda Aotearoa kimliğinin altını çizdi ve Waititi ile bir ortak bir anlatı kurduklarını söyledi.

Dizideki dört genci canlandıracak oyuncu ve yeni karakter isimleri de paylaşıldı: Bear (D’Pharaoh Woon-A-Tai), Elora Danan (Devery Jacobs), Willie Jack (Paulina Alexis) ve Cheese (Lane Factor). 8 bölüm olarak FX’te yayımlanacak ilk sezonun pilot bölümü çekimleri tamamlandı ve dizinin 2021 itibariyle izleyiciyle buluşması planlanıyor. Diziye Tamara Podemski, Zahn McClarnon, Macon Blair, Kirk Fox, Matty Cardarople, Dallas Goldtooth, Lil Mike ve Funny Bone gibi oyuncular konuk olacak.

FX ekibinden Nick Grad; dizinin gençlik, cesaret ve talihsizlikler silsilesi olduğunu ve Reservoir Dogs’un gerçek hayatla yoğrulmasıyla ortaya son derece komik bir öykü çıktığını söylüyor.

Taika Waititi şu sıralar neler yapıyor?

Bu proje, FX ve Taika Waititi’nin ilk birlikteliği değil. Waititi ve Jemaine Clement ortak yapımı olan ve ev arkadaşı 3 vampirin komik hikâyesini işleyen What We Do in the Shadows (2014), 2019 yılında FX üzerinden dizi versiyonuna kavuşmuştu. Dizi Waititi ve Clement yapımcılığında devam etmekte. Bunun haricinde Waititi’yi Thor: Love and Thunder ile yeniden yönetmen koltuğunda göreceğiz. 

Yeni Zelandalı sinemacıdan bir futbol filmi de yaklaşıyor. Çekimleri tamamlanan Next Goal Wins, 2014 yapımı aynı isimli belgeselden yola çıkarak hazırlanıyor. Dünya Kupası tarihinin en ağır yenilgisini konu edecek filmin kadrosunda Elisabeth Moss, Frankie Adams ve Armie Hammer var.

Uzun süredir bir Star Wars filmi çekeceği konuşulan Waititi’nin bu evrene adımını atacağı yapımın 2025’te yayımlanması bekleniyor. 

Ayrıca Waititi’nin, James Gunn’ın Suicide Squad 2 filminde oyuncu olarak karşımıza çıkacağına yönelik dedikodular gündemde.

Provaları hatırlayalım

Yalnızca Tarantino’nun değil Steve Buscemi, Michael Madsen ve Tim Roth gibi oyuncuların da kariyerlerinde büyük çıkış yakalamasını sağlayan Reservoir Dogs, açılış sahnesinden itibaren seyirciyi yakalayan bir efsane. Tarantino dilinin ana ögeleri olan uzun tartışmalar, nokta atışı müzik seçimleri, yüksek doz şiddet ve komedinin karanlık kesişiminin erken bir örneği. Tarantino dünyasına farklı bir bakış getireceği şüphesiz olan yeni diziyi beklerken bu efsane filmin Sundance Enstitüsü katkılarıyla paylaşılan provalarına aşağıdan göz atabilirsiniz.

Yazı: Biçem Kaya