Talking Heads ile 40 yıl sonra yeniden: Stop Making Sense

Yazı: Sevda P. Yıldız

Talking Heads grubunun 1984 tarihli ikonik konser filmi Stop Making Sense’in restore edilmiş kopyaları ve sınırlı sayıda üretilecek plakları, A24 etiketiyle 18 Ağustos’ta yayında olacak.

David Byrne’ü en son 12 Mart’ta gerçekleşen 95. Akademi Ödül Töreni’nde görmüştük. Senenin En İyi Film Oscar’ı dâhil yedi ödüle uzanan Everything Everywhere All At Once’ın Son Lux ve Mitski ortaklığında hayat bulan orijinal müziği “This Is A Life” ile En İyi Özgün Şarkı kategorisinde adaydı. Müzisyen bu kez, A24’un 40 yıl önceden çekip çıkardığı konser filmi Stop Making Sense’in restorasyon haberiyle döndü. Talking Heads’in bu performansını uzun metraj hâline getiren kişi ise The Silence of the Lambs’in yönetmeni Jonathan Demme. 

Filmin 4K kalitesinde izlenebileceğinin haberi, David Byrne’lü bir paylaşımla duyuruldu. Videoda, yapımın ilk versiyonunda gördüğümüz ikonlaşmış büyük takım elbisesini 1984 tarihli fişiyle kuru temizlemeciden alan Byrne’ü izliyoruz; kıyafeti yıllar sonra tekrar deniyor, ayna karşısında dans etmeye çalışıyor. Müzisyenin, kafasının küçük görünmesi amacıyla tercih ettiğini söylediği bu kostümü kullanan A24, filmin kırkıncı yılı şerefine giriştikleri projenin tanıtımında “Eğer takım elbise tekrar uyarsa…” cümlesiyle performansa saygılarını sunuyor.

1991’de yollarına ayrı devam etme kararı alan Talking Heads’i canlı izleme şansı bulamayacak olmak bile bu yenileme çalışmasını anlamlı hâle geliyor. “Psycho Killer”, “Once in a Lifetime”, “Burning Down the House” gibi en popüler Talking Heads parçalarını da duyacağımız film, ses kayıt teknolojisinin baştan sona bütün olarak kullanıldığı ilk proje olarak tarihte yerini almış; hatta 2021’de “kültürel, tarihi ve estetik açıdan eşsiz” denerek Library of Congress’in Birleşmiş Milletler Ulusal Film seçkisine eklenmişti. Stop Making Sense, grubun üç gün boyunca tekrar ettiği performanslardan bir seçki içeriyor.