“Time” yönetmeni Garrett Bradley, bu kez kurmaca ve bilim kurgu sularında

Geçtiğimiz sene izleme şansı bulduğumuz Time, sorunlu adalet sistemi ve geçip giden zaman hakkında, anıt niteliği taşıyan bir çalışma. Rejisiyle Sundance Film Festivali’nden ödülle ayrılan, ardından 93. Akademi Ödülleri’nin En İyi Belgesel kategorisinde yarışan yapım; partneri 1997’de gerçekleştirilen bir banka soygunu gerekçesiyle 60 yıllık hapis cezasına çarptırılan Sibil “Fox” Rich’in, siyah beyaz video günlükleri tuttuğu 20 yılı kayıt altına alıyordu. Fox bu süreçte kendini aktivist, çok satan bir yazar ve 6 çocuk annesi olarak bulmuştu.

Time’ın arkasındaki yaratıcı zihin olan Garrett Bradley, eleştirmenlerce “şiirsel bir başyapıt” olarak betimlenen belgeselde; zamanın temposunu, aralıklarını, süresini ve hafızasını hissetme şeklimiz hakkında zihin egzersizleri yaptırıyordu adeta. Kamerasıyla, vadettiklerini asla yerine getirmeyecek gibi görünen sistemi, bu sistemin acımasız bürokrasisini ve haksız şekilde çalınan zamanları işaret ederek büyük takdir topladı.

Bradley’nin bir anlatıcı olarak maharetleri elbette endüstrinin de gözünden kaçmadı ve Netflix için çektiği 3 bölümlük Naomi Osaka belgeseli, Tokyo 2020 Olimpiyatları’ndan günler önce platformun kataloğuna giriş yaptı. Şimdiki hedefi ise belgesel sinemadaki iddiasını bir kurmaca projeye taşımak. Below Dreams ve Cover Me isimli -erişmenin neredeyse imkânsız olduğu- 2 uzun metraj kurmaca filmi de bulunan yönetmen, A24 ile el sıkıştığı yeni projesinde, bilim kurgu sularına yelken açacak gibi…

Toplumsal kaosun ortasında, acılara gözünü kapatamayan bir baş karakter

Kaynak materyal, ödüllü ve çok satan yazar Octavia E. Butler’ın ilk kez 1993’te yayımlanan romanı Parable of the Sower. 2020’lerin başını mesken tutan anlatı, sahiden de günümüzün gerçekleri olan küresel ısınma ve ekonomik krizin etkisi altında bir dünya tahayyül ediyor ve “hiper empati”den (acı hissetmeden acı çeken birini gözlemleyememe) muzdarip 15 yaşındaki bir karakteri takip ediyordu.

Baş karakter Lauren Olamina, su savaşlarına kadar varan toplumsal kaosun ortasındaki bir zaman aralığında hayatta kalan ayrıcalıklı bir tabakanın mensubu; ebeveynleriyle birlikte California’da, korunaklı bir sitede yaşıyor. Küçük topluluğunun inatla görmezden geldiği felaketlere karşı bilinç oluşturmaya çalışmayla başlayan hayatta kalma mücadelesi, çok geçmeden farklı bir forma evriliyor: Yeni bir inancın doğuşuna.

Garrett Bradley önderliğindeki Parable of the Sower uyarlamasının prodüksiyon sürecine ne zaman başlanacak, henüz bilinmiyor.