Tarihte bugün: Led Zeppelin ve “Hindenburg Felaketi”

50 yıl önce bugün, Led Zeppelin ilk albümünü yayınladı. “Dazed and Confused” ve “Good Times Bad Times” gibi Led Zep klasiklerini içinde barındıran albüm, tartışılan  kapağıyla da müzik tarihinde önemli yer arz ediyor. Ekibin efsanevi gitaristi Jimmy Page’in fikriyle, 1937 yılında New Jersey’de gerçekleşen ve 36 kişinin ölümüyle sonuçlanan tarihin en büyük  zeplin faciasının fotoğrafı albüm kapağında kullanıldı.

ledzep1
Tarihte “Hindenburg Felaketi” olarak yer eden facianın fotoğrafını merkezine alan kapak tasarımına imza atan George Hardie, geriye dönüp baktığında bu karardan memnun olmadığını dile getiriyor: “Kazanın video kayıtlarını izlediğinizde duyduğunuz tek şey insanların çığlıkları… Bunu bir albüm kapağına çevirmeden önce daha uzun düşünmemiz gerekiyordu; şimdi olsa kesinlikle böyle yapmazdık.”

Kapak için seçilen Sam Shere imzalı fotoğraf, 2016 yılında Time Magazine’in “Tüm zamanların en etkileyici 100 fotoğrafı” listesinde de kendine yer buldu. Anlatılanlara göre bu fotoğraf konusunda en ısrarcı olan kişi de Jimmy Page olmuş. Müzisyen, Time’a verdiği röportajda “Herkesin bildiği, ikonik bir fotoğraftı ve Led Zeppelin’in kariyerinin başlangıcı için fazlasıyla doğru görünüyordu” sözleriyle de kararın çıkış noktalarına değiniyor. George Hardie’nin havada süzülen başka bir zeplin kullanma önerisinde bulunduğu ve Page’in bunu net bir şekilde reddettiği de efsaneler arasında. Hardie kapaktan duyduğu memnuniyetsizliği de şu sözlerle anlatıyor: “Kesinlikle iyi işlerimden biri değil. Fikri sevmediğim için en iyi performansımı göstermedim ve üzerinde çok fazla orijinal fikir barındırdığını da düşünmüyorum. Dünyanın dört bir yanında milyonlarca kopya satmış olmasına rağmen benim için yalnızca 60 dolar kazandığım bir işti.”