Grup onaylı ilk Led Zeppelin belgeseli: “Becoming Led Zeppelin”

Led Zeppelin’in kuruluş yıllarını konu alan belgesel Becoming Led Zeppelin için geri sayım başladı. 

Şimdiye dek Led Zeppelin hakkında sayısız belgesel çekilse de Becoming Led Zeppelin diğerlerinden farklı. Grup tarafından onaylanan ilk resmî belgesel olma özelliği taşıyor. Elindeki erişim imkânıyla, daha önce görülmemiş dev bir görsel/işitsel arşivi ortaya sereceği ve Led Zeppelin’in hikâyesine yeni bir bakış açısı sunacağı söyleniyor.

Anlatısını grubun 1960’lardaki kuruluşuyla başlatıp 1970’lere uzanacak yapımın gösterim tarihi henüz belli değil. Projenin arkasındaki isim ise The American Epic’in bol ödüllü yönetmeni Bernard MacMahon.

“Hikâyemizi kendi sözlerimizle anlatmamızın zamanı.”

Belgeselde Jimmy Page, Robert Plant ve John Paul Jones ile yapılan yakın zamanlı röportajlarla günümüzden geçmişe bir pencere aralanıyor. Bununla birlikte 1980’de ölen davulcu John Bonham ile yapılan daha önce paylaşılmamış röportajlar da tozlu raflardan çıkarılmış.

Jimmy Page, Bernard MacMahon’un The American Epic’teki olağanüstü başarısından oldukça etkilenmiş ve Led Zeppelin’in hikâyesini anlatmak için en doğru kişi olduğuna karar kılmış. Belgesel için motivasyonlarını ise “Hikâyemizi kendi sözlerimizle anlatmamızın zamanı gelmişti.” sözleriyle açıklıyor.

Yönetmen MacMahon ise Becoming Led Zeppelin’i birçoklarının yapılamayacağını düşündüğü bir film olarak nitelendiriyor. Grubun yükseliş yıllarının anlatılması için yoğun bir araştırma ve arşiv çalışması gerektiğini de ekliyor.

Yazı: Nursema Gür