Genç forvet Marcus Rashford’ın yardım kampanyalarını konu eden belgesel

Manchester United’ın genç forveti Marcus Rashford, İngiltere’de pandemi sürecinin kahramanlarından birine dönüşmüştü. COVID-19 salgınının başladığı günlerde, İngiltere hükûmetinin yardıma ihtiyaç duyan öğrencilere ücretsiz yemek kampanyasını durdurma kararını, yazdığı mektup ve sosyal medya çağrılarıyla tersine çeviren Marcus Rashford’ın ilham verici çabaları, BBC tarafından bir belgesele dönüştürüyor.


Ekim ayında hükûmetin bu desteğini Noel tatilinde de sürdürmesine yönelik talebi reddedilen Rashford, bir kez daha elini taşın altına koydu ve düzinelerce işletmenin tatil günlerinde öğrencilere ücretsiz yemek sağlamasına vesile oldu. Kısa sürede binlerce bağış toplayan Rashford’ın #Allkidsmatter (Tüm çocuklar değerlidir) hashtag’iyle başlattığı kampanyası UNICEF’ten de destek gördü. UNICEF, Rashford’ın kampanyasına 750 bin sterlin bağış yaptı ve “Food Power for Generation COVID” isimli yeni bir kuruluşu hayata geçirdi.

Toplumsal konulara verdiği refleksler ve birleştirici mesajlarıyla, İngiltere spor dünyasında kendine özel bir yer edinen Marcus Rashford’ın pandemi sürecinde yaptığı çağrı ve kampanyaları masaya yatıracak belgesel, 21 Aralık’ta BBC ekranlarında olacak. 60 dakika uzunluğundaki belgeselden önce, yıldız oyuncu 20 Aralık’ta gerçekleşecek BBC Sports Personality of the Year seremonisinde özel bir ödülle onurlandırılacak.

BBC’nin belgesel departmanı başkanı Clare Sillery, “Herkes sahadaki Marcus Rashford’ı tanıyor ama bu belgesel gerçek kişiliğinin derinlerine inecek” diyor. Rashford da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda belgeselin kendisi hakkında olmadığını vurguluyor. Birleşik Krallık’ta yemek yardımına muhtaç çocukların uzun zamandır görmezden gelindiğine dikkat çeken Rashford, “şimdi değişim zamanı” diyor.