Teddy Swims'den birlik mesajı: "Til I Change Your Mind"

Teddy Swims; hip hop, R&B, country ve soul’un kesişimindeki şarkılarıyla 2021’in dikkat çeken müzisyenlerinden biri olarak gösteriliyor. Atlantalı müzisyen seneye “My Bad” ile iddialı bir giriş yapmıştı. Teddy Swims’in hikâyesine ve “My Bad” hitinin başarısını taçlandıran yeni tekli “Til I Change Your Mind”a yakından bakmak için iyi bir zaman.

İsmi nereden geliyor?

Teddy Swims’in isminin hikâyesinin ardında, müzisyen olarak ortaya koymayı umduğu çok yönlülük tavrı var. “Swims” kelimesini, “Someone Who Isn’t Me Sometimes”ın (Zaman zaman ben olmayan biri) kısaltması olarak seçmiş. Türler arası geçişleri yapmayı öncelendiren şarkıları ve bunu yapabilmesine olanak sağlayan vokalini tamamlıyor bu tercihi. Ayrıca müziğini daha büyük amaçlar için kullanma motivasyonuyla, canlandırmak istediği empati ve birliktelik hisleriyle de ilişki kuruyor.

Macerasının başlangıcı

Uzunca Atlanta’da farklı müzik gruplarında aktif olan Teddy Swims, 2019’da işinden ve evinden olmasının ardından babasının yanına taşındı. Bu dönemde YouTube’dan Michael Jackson, Marvin Gaye, Billie Eilish gibi isimlere yaptığı coverları paylaşmasıyla ise geniş çaplı bir üne kavuştu. Warner Records ile anlaşması ve ilk orijinal şarkısı “Picky” ise ertesi yıl geldi. Teddy Swims’i Teddy Swims yapan ve dinleyicisini heyecanlandıran, birbirinden çok farklı etkileşimleri ele alıp rahatlıkla işleyebilme özgürlüğü.  

“Til I Change Your Mind”, ırkçılığa karşı bir birlik mesajı

Teddy Swims, yeni şarkısı “Til I Change Your Mind”ın arkasındaki motivasyonu şu sözlerle anlatıyor: “Artık birçok insanın platformları var ama bu platformları bir söz söylemek için kullanmayabiliyorlar. Ben ise kendi platformumu bunun için kullanmak istiyorum. Zaten müziğimin sevgi, birlik ve pozitif güçleri yaymasını istediğini hep belirtmiştim.”

Şarkıyı, pandemi dünyayı etkisi altına aldıktan birkaç ay, Black Lives Matter protestoları ABD’den yayılmaya başladıktan ise çok kısa süre sonra yazmış. ABD’nin güneyinde yaşayan bir birey olarak ırkçılığa karşı büyüyen öfkesinin bir ifadesi olarak tarif ediyor “Til I Change Your Mind”ı ve süregelen şiddete karşın her şey güllük gülistanlıkmış gibi davranmaya devam eden çok fazla insan olmasına isyan ediyor. Nitekim şarkı da insanların yaşam hakkını elinden alan ırkçılıktan ve nefretten muaf hayat süren, bu sebeple de bunun ne kadar önemli bir mesele olduğunu idrak edemeyenlere hitaben, onların gözlerini açma ve kafalarını değiştirme umuduyla yazılmış.

Kapak tasarımının ardındaki isim: Sage Guillory

Kapak tasarımı için Atlantalı sanatçı ve illüstratör Sage Guillory ile çalışmış Teddy Swims. Bu el yapımı işin nasıl ortaya çıktığını şarkının görsel eşlikçisinde görebiliyoruz. Guillory, ilhamını Gana’nın Siyam Timsahı sembolünden almış. Arkasındaki fikir de siyam timsahı misali, insanların bugünün dünyasında hayatta kalabilmesi için birlik olmasının, birbirinin saygıyla yanında durmasının şart olması.

Nitekim Teddy Swims’in müziği üzerinden yürüttüğü dayanışma hamleleri kapsamında işin orijinalinin açık artırmasından elde edilen gelirin yüzde 80’i bireyleri ve komüniteleri dönüştürmek için freestyle rap ve müzikten yararlanan örgüt Soul Food Cypher’a gitti.

“Bed on Fire”, yoldaki yeni EP ve grafik roman

“Til I Change Your Mind”ı takiben Teddy Swims bu sene içinde çıkacak ilk EP’sine doğru bir yeni şarkı daha paylaştı: “Bed on Fire”. “Bed on Fire”, insanın tüm bedenini ele geçiren türden aşklar ve bunun korkutucu taraflarına ithafen yazılmış.

Teddy Swims EP’sinin çıkış tarihi henüz belirsiz. Ama Teddy Swims’den haberler bununla da sınırlı değil. Kendisi aynı zamanda bir grafik roman hazırlamakta olduğunu da duyurdu. Swimmy and the Valley of the Last Song, Z2 Comics tarafından sonbaharda yayımlanacak. Romanda Teddy ve grup arkadaşlarının sıra dışı maceraları takip edilecek gibi görünüyor.