Teftiş: Haftanın albümleri

Taptaze albümlerden hazırladığımız Bant Mag. kılavuzu geldi.

Yazı: Cem Kayıran – İllüstrasyon: Rajab Eryiğit

Haftanın öne çıkan 3 albümü:

pjimage (28)

The Internet – Hive Mind
(Columbia)

Odd Future kolektifinin müzik dünyasına en büyük armağanlarından biri olan The Internet, Hive Mind isimli yeni uzunçalarıyla adeta müzikal yolculuğunun olgunluk dönemine adım attığını duyuruyor. Syd’in müthiş vokalleriyle birlikte R&B ve soul yaklaşımını zengin bir ilham havuzuyla genişleten The Internet, nefis bir prodüksiyonla (Alkışlar grubun kurucularından Matt Martians’a gidiyor) baştan sona büyük bir keyif veren bir albümle karşımızda. Günlerce aklınızda kalacak bas yürüyüşleri duymaya hazır olun!

Özgün Semerci – A Nightmare on Clawhammer Banjo
(Lu Records)

Hem Semerci’nin hem Lu Records kataloğunun ikinci albümü olan A Nightmare on Clawhammer Banjo , müzisyenin ilk albümünde de duyduğumuz banjoyu başrole taşıyor. Enstrümanın bilinen en eski geleneksel çalım tekniklerinden biri olan Clawhammer’ı kullanan Semerci’ye sekiz şarkıdan oluşan albümünün çeşitli bölümlerinde gitarda Can Aydınoğlu, mızıkada Ali Somay, vokallerde Ahmet Kenan Bilgiç ve spring drum’da Güven Güner eşlik ediyor.

Forma – Semblance
(Kranky)

Kendini synthesizer ve davul makinelerine adamış Brooklyn çıkışlı üçlü Forma’nın dördüncü albümü Semblance, daha çok motorik ritimlere yer verilen bir önceki albüm Physicalist ’e nazaran daha geniş bir ritmik çeşitliliğe yer veriyor. Yine grubun imzası halini almış nefis synth tonları ve sarmal melodiler üzerine işlenmiş albüm, insan sesini işleyiş biçimiyle de zihin açıcı bir yaklaşım sunuyor.

Bu albümleri de atlamayın:

pjimage (29)

Pram – Across The Meridian
(Domino)

Bugge Wesseltoft & Prins Thomas – Bugge Wesseltoft & Prins Thomas
(Smalltown Supersound)

https://www.youtube.com/watch?v=bJvNrjN2d90

Ty Segall & White Fence – Joy
(Drag City)