Şarkı şarkı: Black Country, New Road ve “For the first time”

Muazzam bir ilk albüm, altı soru, altı cevap, altı illüstrasyon.

İngiliz grup Black Country, New Road’un ilk albümüne dair beklentimiz, önceden yayımlanan tekliler ve canlı performans kayıtlarıyla epey yükselmişti. Ninja Tune etiketli For the first time, yedi kişilik bir orkestranın ritmik ve melodik dokularla tek vücut olma deneyiminin işitsel ve haz dolu bir belgesi. Kulaklarınızı sene boyunca çınlatmaya devam edeceğimiz albümdeki altı şarkıya ilişkin altı soru sorduk; gruptan Lewis Evans ve Isaac Wood’un cevaplarını Sadi Güran resimledi.

Röportaj: Cem Kayıran – İllüstrasyon: Sadi Güran

Instrumental

Bu şarkı tekrarlarıyla insanı sarıp sarmalıyor. Beyne bir mantra gibi yerleşiyor. Bugünlerde kendine sık sık hatırlattığın ve içselleştirmeye çalıştığın bir şey var mı?

Lewis Evans: Kendimi mutlu tutmak için elimden gelen her şeyi yaptığıma emin olmaya çalışıyorum. Bir yürüyüşe çıkmak, biraz egzersiz yapmak ya da kendime güzel bir şey almak gibi… Kendine böyle hoşluklar yapmanın insanı daha mutlu birine dönüştürdüğüne inanıyorum.

Athens, France

“She hates every playlist she swears she made when she was fifteen.” (15 yaşındayken yaptığı tüm playlistlerden nefret ettiğine yemin ediyor.)

Hepinizin 15 yaşında olduğu bir hayalî Black Country, New Road playlist’inde nelerle karşılaşırdık?

Isaac Wood: Tüm grup adına konuşmam zor, çoğumuz o yaşlarda birbirimizi tanımıyorduk. Ama ben o yaşlarımda çok fazla Bob Dylan dinliyordum; başka da pek bir şey dinlemiyordum. Bugün sevdiğim müziklerin büyük kısmını o zamanlar henüz keşfetmemiştim.

Science Fair

Bu şarkıyı basit bir bilim fuarının küçük sahnesinde çaldığınızı hayal etmek çok eğlenceli. Şarkının kaosu yükseldikçe masalardaki projeler parçalanıyor, çocuklar çığlık atarak etrafta koşturuyor… “Science Fair”i saatler boyunca çalmak için rüyalarınızı süsleyen ortam nasıl bir yer?

L.E.: Muhtemelen bir İspanyol villasında, havuz başında. Muhtemelen performansı vardiyalara bölerdik. Yani orkestra şefi değneğini başkasına verdikten sonra İspanya kırsalına güzelce bir dalıp çıkabilir. Kulağa epey güzel geliyor.

“Şarkı şarkı: Black Country, New Road ve For the first time” röportajının tamamını okumak için buradan Bant Mag. No:74’e ulaşabilirsiniz.