İngiliz grup Black Country, New Road’un ilk albümüne dair beklentimiz, önceden yayımlanan tekliler ve canlı performans kayıtlarıyla epey yükselmişti. Ninja Tune etiketli For the first time, yedi kişilik bir orkestranın ritmik ve melodik dokularla tek vücut olma deneyiminin işitsel ve haz dolu bir belgesi. Kulaklarınızı sene boyunca çınlatmaya devam edeceğimiz albümdeki altı şarkıya ilişkin altı soru sorduk; gruptan Lewis Evans ve Isaac Wood’un cevaplarını Sadi Güran resimledi.

Instrumental

Bu şarkı tekrarlarıyla insanı sarıp sarmalıyor. Beyne bir mantra gibi yerleşiyor. Bugünlerde kendine sık sık hatırlattığın ve içselleştirmeye çalıştığın bir şey var mı?

Lewis Evans: Kendimi mutlu tutmak için elimden gelen her şeyi yaptığıma emin olmaya çalışıyorum. Bir yürüyüşe çıkmak, biraz egzersiz yapmak ya da kendime güzel bir şey almak gibi… Kendine böyle hoşluklar yapmanın insanı daha mutlu birine dönüştürdüğüne inanıyorum.

Athens, France

“She hates every playlist she swears she made when she was fifteen.” (15 yaşındayken yaptığı tüm playlistlerden nefret ettiğine yemin ediyor.)

Hepinizin 15 yaşında olduğu bir hayalî Black Country, New Road playlist’inde nelerle karşılaşırdık?

Isaac Wood: Tüm grup adına konuşmam zor, çoğumuz o yaşlarda birbirimizi tanımıyorduk. Ama ben o yaşlarımda çok fazla Bob Dylan dinliyordum; başka da pek bir şey dinlemiyordum. Bugün sevdiğim müziklerin büyük kısmını o zamanlar henüz keşfetmemiştim.

Science Fair

Bu şarkıyı basit bir bilim fuarının küçük sahnesinde çaldığınızı hayal etmek çok eğlenceli. Şarkının kaosu yükseldikçe masalardaki projeler parçalanıyor, çocuklar çığlık atarak etrafta koşturuyor… “Science Fair”i saatler boyunca çalmak için rüyalarınızı süsleyen ortam nasıl bir yer?

L.E.: Muhtemelen bir İspanyol villasında, havuz başında. Muhtemelen performansı vardiyalara bölerdik. Yani orkestra şefi değneğini başkasına verdikten sonra İspanya kırsalına güzelce bir dalıp çıkabilir. Kulağa epey güzel geliyor.

Sunglasses

En son ne zaman görünmez olmak istemiştin? Ya da hiç böyle bir şey istedin mi?

I.W.: Bu sadece şarkıya uyması için kafamda yarattığım bir durumdu. Maalesef hiçbir zaman yenilmez ya da görünmez olamadım!

Track X 

Bu şarkının dinginleştirici, mistik ve döngüsel güzelliği! Arkasındaki Arthur Russell ilhamını duyduğumda çok sevinmiştim. Bu şarkı World of Echo’da yer alsaydı, sence Russell ne hakkında söylerdi?

I.W.: Başka bir kişi adına konuşmaya çalışmak zor. Her ne kadar Arthur Russell’ın  yaşamış en güzel insanlardan biri olduğuna hiç şüphe olmasa bile. World of Echo’daki çoğu şarkı sözü anlaşılır değil ama New York Public Library’de bazı şarkıların el yazısı sözleri var. Birçok diğer albümünde çocukluk hakkında şarkılar söylüyor. Su hakkında da çok fazla şarkısı var, Hudson Nehri’ne takıntılıydı. “Track X” de çocukluk hakkında bir şarkı! O sırada hakkında hiç düşünmediğin bazı şeyler kendiliğinden oluveriyor.

Opus

Balkan düğünü çıldırması ve acı bir kalp kırıklığının sonik çakışması bu şarkı. Farklı duygularla bezeli. 7 kişilik bir gruptan böylesi keskin his değişimleri duymak harika. Bu şarkı nasıl bir yerde ve zamanda ortaya çıktı?

L.E.: Bu grup olarak yazdığımız ilk şarkılardan biri. 2018 başlarında bir arkadaşımızın evinde prova yapıyorduk ve şarkı bir anda hiçliğin içinden ortaya çıktı.

Black Country, New Road 11-14 Kasım tarihlerinde düzenlenmesi planlanan Le Guess Who? festivali programında. 

 1. Evet, bu bir müzik sayısıdır

  Senelerce bir müzik dergisi olmadığımıza ama müzik kültürüne olan sevdamızın bizi buralara getirdiğine dair savunmalar verdik. Şimdi ise bu algıyı

 2. Zamanın görsel hafızasına dair: 3 müzik fotoğrafçısını dinliyoruz

  Ebru Yıldız, Jenn Five ve Pooneh Ghana’ya sorduk: Canlı müzik ve yakın temastan uzak bu dünya onları ne şekillerde etkiliyor; neler yaşıyor, neler hissediyorlar?

 3. Nasıl günler bu günler: Müzisyenlerden mektuplar

  Sorularımızı Türkiye ve dışarıdan pek çok müzisyene, DJ’e yolladık. Yanıt alabildiklerimizden size mektuplar topladık.

 4. “Hep aynı araçlara güvenemezsin”: Matana Roberts ve Moor Mother

  Hem ilişki kurulabilecek hem de dersler çıkarılabilecek detaylarla dolu bir zihin egzersizi için söz ilham verici müzik insanları, Matana Roberts ve Moor Mother’da.

 5. Kriz halinde kültürlere şefkatle yaklaşmak: Dünyadan müzik basını manzaraları

  Dünyanın farklı noktalarından editörler nasıl süreçlerden geçtiklerini paylaşıyor. Bazıları oldukça kurumsal yayınlarda çalışıyor, bazıları müzik kültürünün geleceğe en adil şekilde nasıl taşınabileceğine kafa yoruyor, hatta aralarında bu ortamda yeni dergi çıkarmaya karar vermiş olanlar da var.

 6. Sözlerin ruhu çıksın: Batuhan Mutlugil ve Gülinler

  Kariyerinin ilk solosunu paylaşan Duman gitaristi Batuhan Mutlugil’i, şu sıralar kendi solosunu hazırlayan ve bir diğer Duman üyesi Ari Barokas’a canlı performanslarında eşlik eden Gülinler aldı karşısına.

 7. Noga Erez’in kendiliğinden çiçek açan şarkıları

  Noga Erez’in pandemi sürecinde, kendi tabiriyle, en iyi hâline getirilen şarkılarında hem fiyakalı bir tavır hem de çocuksu bir naiflik var. City Slang’den çıkardığı yeni albümü “KIDS”i kendisinden dinledik.

 8. Günün gerçeklikleri ve olası yollar: Söz plak şirketlerinde

  Türkiye'den ve dünyadan, 2020'yle birlikte çeşitli süreçlerden geçen çok farklı ölçekler ve farklı motivasyonlardaki plak şirketlerine sorduk.

 9. Ekstrem bir klasik müzik: Ozan Akyol ve Kutay Soyocak

  Vox In Rama adını verdiği black metal projesiyle karşımıza çıkan Jakuzi solisti Kutay Soyocak ve metal müziğe dair referansları KALT’taki mizahına da serpiştiren Episode 13 üyesi Ozan Akyol’u aynı masada buluşturduk.

 10. Şeytan odamızdan çıkmasın: Palmiyeler

  Palmiyeler, son konserini Şubat 2020’nin son günlerinde ABD turnesinin finali olan Buffalo’da çaldığından bu yana yaşantılarımız epey değişti.

 11. Dayanma gücünün sınırlarından nereye?: Müzikli mekânlar yanıtlıyor

  Mikrofonu Ankaralı esnafın örgütlediği Kafe-Bar-Restoran Çalışanları ve İşletmecileri Dayanışma Platformu KABARE’ye; İzmir’den ve İstanbul’un farklı semtlerinden bazı müzikli mekânlara uzattık.

 12. Aklımdakiler: Melike Şahin

  Sanatçı, yazar, müzisyen dostlarından Melike Şahin’e sorular var. Merhem, yatıştırdı mı, iyileştirdi mi? Müziğinde arabeskin izi nasıl sürülebilir? Referans hikâyeler ve duygu durumları neler?

 13. Zebra misali, sessiz ve derinden: Charles Pasi ve Boran Kuzum

  Boran Kuzum’un Charles Pasi ile bu sohbeti geçmiş zamanda; çatal kaşık sesinin es verdirdiği, araba gürültüsünün fona yerleştiği, sigara dumanı ve kahve kokusunun ruhlara işlediği bir Paris kafesinde yüz yüze başladı ve hayatlarımızın normale dönmesini iple çektiğimiz bu günlerde, Charles Pasi’nin yeni albümü Zebra’nın yayımlanması vesilesiyle ses sese tamamlandı.

 14. Temel motivasyon dünya ahvali: Lara Di Lara ve Kamufle

  Lara Di Lara ve Kamufle, pandemi günlerinde hayat verdikleri beş şarkılık EP için gün sayarken...

 15. Şarkı şarkı: Black Country, New Road ve “For the first time”

  Muazzam bir ilk albüm, altı soru, altı cevap, altı illüstrasyon.

 16. Sancılı süreçler, çıkan dersler, yenilenen gözler: Festival ve turne sektörüne bakış

  İstanbul Caz Festivali, Pozitif, Arter Yeni ve En Yeni Müzik Festivali, Soundports, Bozcaada Caz Festivali, Epic Fair ve Hollanda’dan Le Guess Who? yanıtlıyor.

 17. Tek başınalık ve hurafeler: Taner Yücel ve Görkem Karabudak

  Bu sohbette "Cemil Şov" filminin müziklerinin sorumlusu Taner Yücel ve “Akılsız Başın Sürgünü” isimli ilk şarkısını yayımlayan Görkem Karabudak buluştu.

 18. Kapamak yerine kapıları açmak: Deniz Cuylan ve Durul Taylan

  Los Angeles’ta komşuluk eden Deniz Cuylan ve Durul Taylan’ın; yeni başlangıçlar, sürekli değişimler, “Daimon”lar ve son üretimleri üzerine muhabbeti.

 19. Ergenlik Yılları: Nükhet Duru

  Müzisyenlerin büyürken dinlediği müzikleri ve bu müziklerin üzerlerinde bıraktığı tesiri kurcaladığımız Ergenlik Yılları köşemizde memleket popüler müzik tarihinin divası Nükhet Duru var.

 20. Çizgi hikâye: SOPHIE (1986 – 2021)

  Tematik üretimleri ve özgün yaklaşımıyla pop müziğin seyrini değiştiren SOPHIE için çizgiler eşliğinde bir anma.

 21. “Hollow Shell” ve ardındakiler: Cava Grande

  2000’lerde yerli müziğin seyrine renkli dokunuşlar yapan Tan Tunçağ’ın son yıllarda meşgul olduğu solo projesi Cava Grande, ikinci stüdyo albümünü yayımladı.

 22. “İnternet ruhumu ezip geçiyor”: Ashnikko

  Ashnikko’yla; 2021’in ilk günlerinde yayımladığı DEMIDEVIL isimli 10 parçalık koleksiyonunu, Kelis sevgisini ve yarattığı alter-egosu “Daisy”yi konuştuk.

 23. Aklımdakiler: BaBa ZuLa

  Hayvan Gibi’den hareketle, BaBa ZuLa’dan Murat Ertel’e, dost meclisinden gelen soruları yönelttik.

 24. Ses büyüsün, çoğalsın, yayılsın: İnternet radyolarına bağlanıyoruz

  Noh Radio, Root Radio, Radyo Modyan, Year Zero, 2021’in başında Ortak Kanal başlığıyla bir hareket planını hayata geçirdi. Oops! Radio ise DJ Style-ist’in yakın dönem projesi.

 25. Hayal etmeye devam: Deniz Taşar

  Şarkı yazarlığını “kendini ve müziği keşfetmek” olarak tanımlayan Deniz Taşar, ortak duygularda buluşma vadeden albümünün detaylarını ve üretim sürecini anlatıyor.

 26. Müşterek paydalar, güvenli alanlar: Çeşitli kolektifler anlatıyor

  Queerwaves, Algorave İstanbul, Club Coweed, Hood Base, Lordlar Sofrası ve Life From İstanbul’a sorduk: Bu dönemin ekonomi, sosyal güvence, kültür ya da yalnızlaşma adına etkileri nasıl değerlendirilebilir?

 27. Koca bir müzik havuzunda: Altın Gün ve “Yol”

  Son yıllarda ünü dünya haritasının dört bir ucuna uzanan Hollandalı topluluk Altın Gün, Glitterbeat etiketiyle yeni albümü Yol’u yayımladı.

 28. Takibe alın: Son dönemde tanıştığımız bazı yeni sesler

  Üretme motivasyonlarının temelini ne oluşturuyor? Müziklerinin dinleyicide nasıl hisler uyandırmasını hayal ediyorlar? Yakın gelecek planları neler?

 29. Arlo Parks’a kulak verin, iyileşin

  İlk albümün ardında yatanları, şair kimliğini besleyen unsurları ve üretme misyonunu Arlo Parks’dan dinliyoruz.

 30. Grazia’nın 1978 çıkışlı ilk, tek ve benzersiz albümü

  Ladies on Records ile kadınların anlattığı hikâyelerin izini süren Kornelia Binicewicz, son derlemesi “A Drop of Luck”ta yer alan sanatçılardan Grazia’nın saklı albümünü, İsrail merkezli plak şirketi Fortuna’nın kurucularından Zach Bar’dan dinliyor.

 31. Her şey boş bir sayfa ile başlar: Vincent De Boer

  Vincent De Boer’le “The Stroke”un üretim süreci ve Ill Considered’la yakaladıkları uyumun detaylarını konuştuk.

 32. Künye

  yayın imtiyaz sahipleri ve etkinlik direktörleri Aylin Güngör [email protected] J. Hakan Dedeoğlu [email protected] genel yayın yönetmeni Ekin Sanaç [email protected] kreatif