Teftiş: Haftanın albümleri

Dün yayınlanan taptaze albümlerden hazırladığımız Bant Mag. kılavuzu geldi.

Yazı: Cem Kayıran – İllüstrasyon: Sadi Güran

pjimage (27)

Haftanın öne çıkan 3 albümü:

Melvins – Pinkus Abortion Technician
(Ipecac Records)

Sludge ve deneysel rock gibi türlerin öncü gruplarından Melvins, hala farklı şeyler denemeye ve heyecan verici albümler yayınlamaya devam ediyor. Buzz Osborne ve ekibi bu kez iki bas gitarist eşliğinde kaydedilen bir albüm olan Pinkus Abortion Technician ’la karşımızda. Butthole Surfers’ın “Moving to Florida” ve James Gang’in “Stop” şarkılarının bir tür medley’si olan “Stop Moving to Florida” ve The Beatles klasiği “I Wanna Hold Your Hand”in Melvins yorumu, albümde merak uyandıran parçalar arasında yer alsa da Pinkus Abortion Technician, türlü hazinelerle dolu.

A Perfect Circle – Eat The Elephant
(BMG)

Maynard James Keenan’ın uzun zamandır nadasa yatırılmış projelerinden A Perfect Circle, 14 yıllık sessizliğini tematik bir albümle bozdu. Prodüksiyonunu Dave Sardy’nin üstlendiği Eat The Elephant, hem yakın geçmişte birbiri ardına hayatını kaybeden ikonik isimler hem de günümüzde fazlasıyla türeyen, içimizdeki “yaşayan ölüler”den ilham alıyor. Eat The Elephant, Keenan – Howerdel – James Iha üçlüsünün, davulda Jeff Friedl ve basta Matt McJunkins eşliğinde kaydettiği ilk albüm.

Del the Funky Homosapien & Amp Live – Gate 13
(IOT Records)

1980’lerin sonundan bu yana sayısız projeyle karşımıza çıkan alternatif hip hop akımının öncülerinden Del the Funky Homosapien, yeni bir iş birliğine imza attı. Daha önce de bir Radiohead cover’ı için birlikte çalışan Del ve prodüktör Amp Live’dan 16 şarkılık bir serüven geldi. Oakland’da kaydedilen Gaye 13, zengin ses paletini çeşitli konuk MC ve prodüktörlerle birlikte genişletiyor.

pjimage (26)

Bu albümleri de atlamayın:

Sleep – The Sciences
(Third Man Records)

Alexis Taylor – Beautiful Thing
(Domino Record Co.)

Thievery Corporation – Treasure from the Temple
(ESL)