Teftiş: Haftanın albümleri

Dün yayınlanan taptaze albümlerden hazırladığımız Bant Mag. kılavuzu geldi.

Yazı: Cem Kayıran – İllüstrasyon: Naz Tansel

pjimage (38)

Haftanın öne çıkan üç albümü:

Jon Hopkins – Singularity
(Domino)
Günümüz elektronik müziğinin her yayınıyla heyecan yaratan prodüktörlerinin başında gelen Jon Hopkins, bir önceki uzunçaları Immunity’de kaldığı yerden genişletmeye devam ettiği sonik dünyasından usta işi bir 62 dakika ile karşımızda. Ambient ve teknonun bu nitelikli harmanı, aynı zamanda detaylı şekilde harmanlanmış yapılar ve doğaçlamalarla ortaya çıkan ritmik düzenlemeleri de fazlasıyla ‘temiz’ bir şekilde entegre ediyor. Albümün yazın yaklaştığını ve dans pistlerinin sizi beklediğiniz hatırlatmak gibi bir gizli misyonu da olabilir.

Black Moth Super Rainbow – Panic Blooms
(Rad Cult)

Ne zaman nerden vuracağı hiçbir zaman belli olmayan TOBACCO ve ekibi, nostaljik olduğu kadar taze bir tınıyı da beraberinde getiriyor. Black Moth Super Rainbow diskografisinin altıncı albümü olan Panic Blooms, son yıllarda bir kez daha altın çağını yaşamaya başlayan synth pop okyanusunda gözden kaçırılmaması gereken parçalar eşliğinde baştan sona garipliğe bir övgü.

Vive La Void – Vive La Void
(Sacred Bones)

Moon Duo’nun synth’lerinden sorumlu üyesi Sanae Yamada’nın merakla beklediğimiz ilk solo albümü nihayet geezegene inişini gerçekleştirdi. Eğer Moon Duo müziğine biraz aşinaysanız, Vive La Void’in ilk albümünde ön plana çıkan unsurlar sizi çok şaşırtmayabilir ama Yamada’nın bu tanıdık elementlerle kurduğu yeni işitsel evreni, düşsellik ve sürükleyiciliğiyle dinleyicinin kolaylıkla kendini kaybetmesini sağlıyor.

pjimage (39)

Bu albümleri de atlamayın:

Iceage – Beyondless
(Matador Records)

Damien Jurado – The Horizon Just Laughed
(Secretly Canadian)

Venetian Snares and Daniel Lanois – Venetian Snares X Daniel Lanois
(Timesig / Planet Mu)