Teftiş: Haftanın albümleri

Cuma günü yayınlanan albümlerden taptaze albümlerden hazırladığımız Bant Mag. kılavuzu geldi.

Yazı: Cem Kayıran – İllüstrasyon: Irmak Hatipoğlu

Haftanın öne çıkan 3 albümü:

pjimage (54)

Parquet Courts – Wide Awake
(Rough Trade)

New York çıkışlı Parquet Courts, bir önceki albümü Human Performance ’la gönlümüzdeki yerini iyice sağlamlaştırdıktan sonra, belki de diskografisinin olgunluk dönemine işaret eden Wide Awake ’i yayınladı. Wide Awake, grubun şimdiye dek yayınladığı albümler arasında, en geniş duygu yelpazesine albüm. Yer yer öfkeden kuduran yer yer ayağa kalkıp sallanmanıza sebep olan şarkıların peş peşe gelişiyse bir kaos değil; 40 dakikalık bir işitsel şölen vaat ediyor. Albüm, hem bugünün akılalmaz gerçeklerine kafa tutması hem de keyif almamayı elden bırakmamasıyla, adeta bir “2018’de hayatta kalma rehberi” gibi tınlıyor.

Soccer96 – Rewind
(Slowfoot)

The Comet is Coming’in iki üyesi Max Hallett ve Dan Leavers’ın her zaman kendini iplerinden salınmış hissettiren ve kendini herhangi bir janr ya da metoda bağlı hissetmekten kaçınan projesi Soccer96, ikilinin analog laboratuvarından çıkan son harikası. Synth-davul ikilisi Soccer96, yeni albümüyle birlikte yer yer kozmik caz armonileri yer yer trip hop beat’leri yer yer de poliritmik oyunlarla geniş bir ses yelpazesi vaat ediyor. Her dinleyişte farklı bir detayını keşfedip yeniden yükselmekten kendinizi alıkoyamayacağınız bir albüm Rewind.

Cem Özel – Aşk Ölmez
(Epic Istanbul)

Altı yıl üzerine çalışılmış olan sekiz şarkılık yeni Cem Özel albümü Aşk Ölmez, baştan sona zengin melodik düzenlemeler ve heyecan yaratan kompozisyon fikirleriyle dolu.   Üzerine detaylı bir şekilde düşünüldüğünü her an hissettiren bir albüm olan Aşk Ölmez , müzisyenin geniş bir skaladaki ilham kaynaklarından izler barındırıyor ve hemen hemen her parçada başka bir ruh hâlini üzerinize ustalıkla inşa ediyor.

Bu albümleri de atlamayın:

pjimage (55)

Elza Soares – Deus É Mulher
(Deck)

Courtney Barnett – Tell Me How You Really Feel
(Mom + Pop Records)

Gas – Rauch
(Kompakt)