Teftiş: Haftanın albümleri

Bugün yayınlanan taptaze albümlerden hazırladığımız Bant Mag. kılavuzu geldi.

Yazı: Cem Kayıran – İllüstrasyon: Ekmel Ayar

pjimage (5)

Haftanın öne çıkan 3 albümü:

Jack White – Boarding House Reach
(Third Man Records)
Onlarca proje, bitmek bilmeyen turneler, Third Man Records ile yapımcılık girişimleri derken enerjisi bitmek bilmeyen Jack White, yine büyük bir titizlikle hazırlanmış bir albümle karşımızda. Boarding House Reach, müzisyenden beklediğiniz her şeyden daha fazlasını vaat ediyor. Yer yer spoken word denemeleri duyabileceğiniz albümde yaylılardan elektroniklere uzanan geniş bir ses paleti dinleyicileri bekliyor. Jack White gibi yeteneğini defalarca ispat etmiş, bir tür “imza tınıya” sahip bir müzisyenin yolculuğunda atılmış cesur ve saygı duyulası bir adım.

Preoccupations – New Material
(Jagjaguwar)
Viet Cong adıyla yayınladıkları albümlerle dikkatleri çeken ve daha sonra bu isim yüzünden eleştiri ve tepkilerle karşılaşan dörtlü, Preoccupations adı altında ikinci uzunçalarıyla karşımızda. Grubun depresyona ve kişinin kendi iç dünyasına nefretle bakmasına bir övgü olarak tanımladığı New Material, dörtlünün önceki çalışmalarına nazaran çok daha bütünlüklü tınlıyor.

Cavern of Anti-Matter – Hormone Lemonade
(Duophonic Records)
Stereolab üyesi Tim Gane’in krautrock ve math rock gibi yaklaşımları tek potada eritmeyi başardığı son harikası Cavern of Anti-Matter’la üçüncü albümünü bugün dünyalılarla paylaştı. Sarmal ritimler ve synth melodileri üzerine inşa edilmiş albüm, dinleyicileri psikedelik bir dans pistinde on şarkılık bir maratona davet ediyor. Gane ve ekibi, 1970’lerin synthesizer icracıları öncülüğünde, yeni ufuklar keşfetmek gibi bir dert edinmeden bir kez daha yapmayı sevdiği müziğin peşinde.

pjimage (6)

Bu albümleri de atlamayın:

Sidi Touré – Toubalbero
(Thrill Jockey)

Yamantaka // Sonic Titan – Dirt
(Paper Bag Records)

Baloji – 137 Avenue Kaniama
(Bella Union)