Teftiş: Yeni albümler

Taptaze albümlerden hazırladığımız Bant Mag. kılavuzu geldi.

Yazı: Cem Kayıran – İllüstrasyon: Ekmel Ayar

pjimage (34)

Beak> – >>>
(Invada / Temporary Residence)

Geoff Barrow, Billy Fuller ve Will Young’dan oluşan Beak>, epeydir beklediğimiz üçüncü stüdyo albümünü geçtiğimiz hafta yayınladı. Will Young eşliğinde kaydedilen ilk Beak> albümü olan >>>, grubun tekrar eden yapılara ve sonik detaylara kendini teslim ederken akışı iniş ve çıkışlarla, beklenmedik kırılmalarla şekillendirmeyi başarıyor. Grubun önceki iki uzunçalarına kıyasla kendini daha serbest bıraktığı hissi de albümün tamamında kendini belli ediyor. Vurucu açılış şarkısı “The Brazillian”, Beak>’in krautrock etkileşimlerinin baskın şekilde hissedildiği “RSI” ve “Brean Down”, sürpriz finaliyle albümde kendine yer bulan “When We Fall” ve üçlünün bugüne dek ulaştığı en rock ’n’ roll haliyle tanıştığımız “King of the Castle”, albümde karşınıza çıkacak farklı tatlardan birkaçı.

Marissa Nadler – For My Crimes
(Sacred Bones)

Marissa Nadler’in bildiğimiz karanlık folk’u her albümle birlikte ayakları yere daha da sağlam basan ve olgunlaşan bir hal alıyor. Boston çıkışlı müzisyenin sekizinci albümü, şarkı yazarlığı anlamında şaşırtıcı unsurlar barındırmıyor olsa da her parçanın yarattığı duygu durumlarını dinleyicinin üzerine ustalıklı şekilde bırakabilmesi, For My Crimes’ı Nadler diskografisinin en güçlü albümlerinden biri kılıyor. Nadler’in kasvetli melodileriyle “şimdi”yi bir kenara rahatlıkla bırakabilirsiniz.

Liars – Titles With The Word Fountain
(Mute)

Dinleyiciyi şaşırtmayı alışkanlık edinmiş Liars, sürpriz bir albümle karşımızda. Angus Andrew’un tek başına kaydettiği ilk Liars albümü olan TFCF’den yaklaşık bir yıl sonra gelen Titles With The Word Fountain, önceki albümün devamı niteliğinde kurgulanmış. 17 şarkıdan oluşan albüm, Andrew’un zihninin derinliklerine yalın bir yolculuk vaat ediyor. Zira albümü oluşturan şarkıların büyük kısmı, önceki albümlere kıyasla çok daha “çiğ” tınlıyor ve fikri merkezine alıyor. Kimi parçalarda biraz daha incelikli işlendiğinde daha görkemli tınlayabileceği hissine kapılabilirsiniz ama Angus Andrew’un tercihi şarkıların yalınlığını koruyarak yeni bir estetik yaratmak. Albümün her parçasında dikkatinizi farklı bir detaya verebilir ya da Andrew’un içli vokal melodilerine eşlik ederken kendinizi bulabilirsiniz.

Bu albümleri de atlamayın:

pjimage (33)

Exploded View – Obey
(Sacred Bones)

Lonnie Holley – MITH
(Jagjaguwar)

Barlas Tan Özemek – Yalancılar Kahvesinde
(Ada Müzik)

Yükleniyor...