Teftiş: Yeni albümler

Taptaze albümlerden hazırladığımız Bant Mag. kılavuzunuz geldi.

Yazı: Berk Kula, Cem Kayıran – İllüstrasyon: Vardal Caniş Su

pjimage (50)

Marianne Faithfull – Negative Capability
(BMG)

Bir kamp ateşi. Etrafında birkaç adet anlatıcıya saygılı müzisyen. Ve “Misunderstanding” ile söze giren bilgin bir titreşim. Albümün ilk üç şarkısında bu ortamda takıldıktan sonra bizi önce evine, daha sonra sevdiği manzaralara götürüp nefis tınıları ile beraber bize bazen öğütler veren, bazen hikâyeler anlatan ama her şekilde kendini dinleten eli öpülesi ve her kelamı dinlenesi bir babaanne gibi bu albümde Marianne Faithfull. “They Come at Night” ile hayatın çetin ama yaşadıkça daha rahat kaldırılır ve anlaşılır bir süreçten ibaret olduğunu hissettirerek biten nefis bir albüm. B.K.

Orchestra of SpheresMirror
(Fire Records)

Mirror, dünya üzerinde büyük şehirlerde yaşanan karmaşanın, çeşitli analog ve dijital sesler ile harmanlanıp önümüze sunulmuş hali olarak harika bir başlangıç yapıyor. Sonrasında albüm insanın yalnız kaldığı anlardaki ruh halini yansıtır bir şekilde, bazen huzursuz, bazen çok daha akışkan, bazen parlak, bazen karanlık bir halde; “Koudede” gibi farklı motifli, “Omni” ve “Omni Omni” gibi tezat parçalarla devam ediyor. Harika bir kompozisyon mantığı ile işlenmiş, her dokusu farklı keyif veren dinlenmesi gereken bir albüm Mirror. B.K.

Shit & Shine – Bad Vibes
(Rocket Recordings)

Shit & Shine, müziği hakkında ne kadar fikir sahibi olursanız olun her yaptığı işle sizi bir kez daha şaşırtma potansiyeli taşıyor. Bad Vibes da bunun en taze örneği. Albümün kapak görselinin iç açıcılığı ve ismi arasındaki zıtlık, belki de Shit & Shine’ın müziğini en iyi tanımlayacak aralık. Artık Texas’ta yerleşik prodüktör ve müzisyen Craig Clouse, elini cebine daldırıp en uç köşelerde kalan, hatta unutulan kırıntıları alıp merkeze taşıma yetisiyle Bad Vibes’ı donatıyor. Derdi dans ettirmekten ziyade tuhaf hisler yaratmak olan bir “dans” albümü. C.K.

Bu albümleri de atlamayın:

pjimage (51)

Randall Dunn – Beloved
(figureight records)

King Champion Sounds – For A Lark
(Excelsior)

Sun Kil Moon – This Is My Dinner
(Caldo Verde)

Yükleniyor...