Tegan and Sara ergenlikten kalma yaralarını iyileştiriyor

1999’dan bu yana indie pop’un bayrak taşıyıcıları, çok yönlü müzik insanları, söz yazarlığından prodüktörlüğe kadar üretimlerin her aşamasını kucaklayan ikiz kardeşler duosu Tegan and Sara, Crybaby adını taşıyacak yeni bir uzunçaların yolda olduğunu duyurdu; bir de tadımlık fırlattı. İkilinin birkaç ay önce paylaştığı  “F******g Up What Matters” da albümde yer alacak. Yeni tekli “Yellow” ise bir özfarkındalık şarkısı. 

Sara, ergenlik ve erken yetişkinlik döneminden beri her ikisinin de yaralarını iyileştirmek için adımlar atmaya başladıktan sonra şarkıyı yazdıklarını söylüyor. “Sonsuza kadar 15 yaşında kalmaya, kırılıp parçalara ayrılmaya mahkûm muyuz? Umarım değilizdir.” diyen Sara, hepimizi sarsan bu zamanların, benzersiz bir yıkım olduğunu vurguluyor. Hayata alışmak ve köklenmek için sürekli kesilip biçildiğimiz ergenlik ve erken yetişkinlikte, şarkıda duyduğumuz gibi “Her şey parçalanıyor.”

Ekim ayına randevu verilen Crybaby, Kanadalı müzisyenlerin 2019’a tarihlenen Hey, I’m Just Like You uzunçalarını takip edecek. Tegan and Sara, yeni albümün prodüktörlüğünü, 2015’te St. Vincent’ın kendi adını taşıyan albümüyle Grammy’ye uzanan John Congleton ile birlikte üstlenmiş ve söylediklerine göre ilk defa sadece sözlere ve müziğe değil, şarkıların bir aradayken yakaladığı uyuma da dikkat etmişler. Henüz iki parça yayımlanmış olsa bile peş peşe dinlediğimizde, bir albümün içinde olduğumuzu hissedebiliyoruz.

“Yellow”un, ikilinin bir sahil boyunca yürüdükleri, Arkells ve Roddy Colmer gibileriyle de çalışan Mark Myers imzalı tatlı klibi de Crybaby’ye dair heyecanı katlıyor. Tegan and Sara klipte, “Ne kadar üzgün olduğumu bilmene yardımcı olur mu?” derken sadece ve sürekli bize bakıyor. Dördüncü duvarın altında kalıyoruz; sözlerdeki soruların tek muhatabı olduğumuzu kavrıyoruz.

Yazı: Seray Soylu