Televizyona el atan Xavier Dolan’ın dünü, bugünü

Henüz 19 yaşında çektiği ilk filmi I Killed My Mother‘dan (J’ai tué ma mère) bu yana her işiyle sinema dünyasının büyük ilgisine mazhar olan, Kanada’nın medar-ı iftiharı, seveni olduğu kadar sevmeyeni de bol Xavier Dolan, bu kez televizyon dünyasına el atıyor. 5 bölüm olarak planlanan ve oyun yazarı Michel Marc Bouchard’ın metninden uyarlanan mini dizi, The Night Logan Woke Up adını taşıyor. Dolan’ın Tom à la ferme’i (2013) de Bouchard’ın bir başka oyunundan uyarlanmıştı.

Studiocanal, Canal+ ve Quebecor Content ortaklığıyla hazırlanacak projeden detaylar geçtiğimiz kasım duyurulmuş, prodüksiyonun mart ayında başlayacağı açıklanmıştı. Dizide parmağı bulunan VVS Films’in sosyal medya hesaplarında paylaştığı bir fotoğrafla, küçük bir rötarın ardından çekimlere resmen başlandığı ortaya çıktı.

Dolan bir kez daha hem kamera arkası hem de önünde

90’ların ilk yarısında başlayacak anlatı Mimi, kardeşi Jules ve en yakın arkadaşları Logan etrafında şekillenecek. Birbirlerine çok yakın olan bu üçlüde Jules ile Logan beyzbol takımında forma giyip şampiyonluk üzerine şampiyonluk kazanırken, Mimi tiyatro sahnelerinde bir kariyer kurmanın hayaliyle yaşamaktadır. Üçü de bir gün ABD’ye taşınmayı planlamaktadır.

Ekim 1991’de 17. yaş gününe hazırlanan Logan, 14 yaşındaki Mimi’ye tecavüz eder ve nihayetinde her iki ailenin hayatını paramparça hâle getirir. 30 yıl sonra Mimi, artık saygın bir tanatolojist olarak, annesinin vefatı sebebiyle eve geri döner. Oradayken yıllardır görmediği kardeşiyle de yeniden bir araya gelir. Kısa süre sonra, geçmişin derinliklerine gömülenler tekrar su yüzüne çıkacaktır.

Yönetmen ve yazarlık kariyerinin yanı sıra köklü bir oyunculuk geçmişi de bulunan, birçok filminde kendisine dişli roller veren Dolan, The Night Logan Woke Up için bir kez daha kamera önüne geçecek. 2019’da sahnelenen oyunda yer alan Julie Le Breton, Magalie Lépine-Blondeau, Éric Bruneau ve Patrick Hivon’un yanı sıra; Julianne Côté de oyuncu kadrosunda ona eşlik edecek.

Psikolojik gerilim unsurları taşıyacağı söylenen The Night Logan Woke Up için hedefteki yayın tarihi 2022.

Genç bir dahi mi, fazla abartılmış bir yetenek mi?

Yönetmenliğe J’ai tué ma mère ile çok erken yaşlarda adım atıp Cannes’ın yan bölümlerinden 3 ödülle dönen Dolan, o günden bu yana festivalin göz bebeği isimlerinden. Les amours imaginaires (2010), Laurence Anyways (2012), Tom à la ferme (2013) ve Mommy (2014) ile arka arkaya önemli başarılar kazandı fakat fazla abartılan bir yetenek olduğuna dair sesler de sık sık yükseldi. 

Tam bir yıldızlar geçidi olan Juste la fin du monde (2016) Jüri Büyük Ödülü kazanmasına rağmen festivalde o kadar sert eleştirilerle karşılandı ki, o bile bu duruma sessiz kalamadı.

İlk İngilizce filmi olan ve yine rüya gibi bir kadroyu buluşturan The Death & Life of John F. Donovan’ın (2018)  tam bir hayal kırıklığı olarak nitelendirilmesiyle Hollywood’dan kendi topraklarına dönüş yapan Dolan, Matthias et Maxime (2019) ile hâkim olduğu temalara da döndü ve bir kez daha Altın Palmiye için yarıştı.

Filmografisine iki müzik klibi sığdırdığını da belirtmeli: Adele’in “Hello”su ve Indochine’in “College Boy”u.

Dolan’ın oyunculuk kariyerinden satır başları

The Night Logan Woke Up için kamera önüne geçecek olması vesilesiyle, Xavier Dolan’ın 5 yaşından beri devam eden oyunculuk kariyerindeki önemli durakları anımsadık. Kendi filmlerini bu seçkiye dâhil etmediğimizi ekleyelim.

La forteresse suspendue (2001)

Yönetmen: Roger Cantin

Martyrs (2008)

Yönetmen: Pascal Laugier

Boys on Film: “Mirrors” (2011)

Yönetmen: Etienne Desrosiers

Elephant Song (2014)

Yönetmen: Charles Binamé

Miraculum (2014)

Yönetmen: Daniel Grou

Boy Erased (2018)

Yönetmen: Joel Edgerton

Bad Times at the El Royale (2018)

Yönetmen: Drew Goddard

It Chapter Two (2019)

Yönetmen: Andy Muschietti