Terry Gilliam’ın yeni filmi “The Man Who Killed Don Quixote”tan fragman

Terry Gilliam’ın hazırlıkları uzun zamandır süren filmi The Man Who Killed Don Quixote, tartışmalı Cannes Film Festivali’nin kapanış filmi olacak. Türkiye’deki vizyon tarihi henüz bilinmeyen filmden yeni bir fragman yayınlandı.


Fear and Loathing in Las Vegas, 12 Monkeys ve The Imaginarium of Doctor Parnassus gibi filmleriyle tanınan Terry Gilliam’ın beş yıllık aranın ardından vizyona girecek ilk uzun metrajı olan The Man Who Killed Don Quixote, fantastik ve eğlenceli unsurları bir araya getiren bir film. Kendini Don Kişot sanan yaşlı bir adamın aslında bir reklamcı olan Toby’yi Sancho Panza sanması sonucu ilginç bir ikili oluşur ve bu ikili zamanı büken yolculuk ve maceralara atılır. 17. yüzyıl La Mancha’sı ve günümüz Londrası arasında gidip gelen ikiliyi Jonathan Pryce ve Adam Driver canlandırıyor.

Olay örgüsündeki kırılmalar ve ana karakterinin sanrılarıyla Don Kişot romanına da referanslar da bulunan film, Gilliam’ın bir tutku projesine dönüşmüş ve senelerce çeşitli değişikliklerle gündeme gelmişti. Örneğin başrol için açıklanan ilk isimler Ewan McGregor ve Robert Duvall olmuştu, sonrasında da John Hurt, Michael Palin gibi oyuncular gündeme gelmişti. Tamamlanması 17 yıl süren yeni Terry Gilliam filminden paylaşılan son fragman, aşağıdaki bağlantıda.