“The Ghost of Peter Sellers”: Sellers’ın felakete sürüklediği filmi konu eden belgesel

Çekimleri 1970’lerin başlarında Kıbrıs’ta yapılan ve 17. yüzyılda geçen bir tür korsan filmi. Başrol oyuncusu Peter Sellers ve sonuç tam anlamıyla bir felaket!

Peter Medak’ın yönetmenliğini üstlendiği ve yükselişte olan kariyerini alt üst eden Ghost in the Noonday Sun filminin ilginç hikâyesi belgesel oldu. Yönetmenliğini de bu deneyimiyle yüzleşmek amacıyla 40 seneyi aşkın bir zaman dilimi sonrasında Kıbrıs’a dönen Peter Medak’ın üstlendiği belgesel, 20. yüzyıl sinemasının en şahsına münhasır karakterlerinden Peter Sellers’ın söz konusu projenin darmadağın olmasındaki rolü üzerine yoğunlaşıyor. The Ghost of Peter Sellers (Peter Sellers’ın Hayaleti) ismi de Medak’ın onlarca sene boyunca bu hayal kırıklığı ve Sellers’a duyduğu öfkeye referans veriyor.

Film setinde akla gelebilecek her türlü sorunu çıkaran, hatta kalp krizi geçiriyor taklidi bile yapan Sellers’ın orijinal çekimlerden bugüne dek yayınlanmamış görüntülerinin de yer alacağı belgesel, sonbaharda çeşitli film festivallerinde izleyiciyle buluşacak. Merakla beklediğimiz festivalden yayınlanan ilk fragman aşağıdaki bağlantıdan izlenebilir.