4K restorasyonuyla yeniden The Godfather

Yıl 1972. Mario Puzo’nun kitaplarından uyarlanan; güçlü bir İtalyan mafya ailesinin suç imparatorluğunu, kirli ilişkiler ağını, İtalya’dan New York’a uzanan günlerini anlatan The Godfather nedeniyle tüm endüstri Francis Ford Coppola’yı konuşuyor. Ödül koleksiyonu ofisine sığmıyor, yaşayan en yetenekli sinemacılardan biri olarak lanse ediliyor. “Ona reddedemeyeceği bir teklif yapacağım” başta, sayısız replik dillere pelesenk olmuş durumda.Sıklıkla sinema tarihinin en iyi filmleri listelerine üst sıralardan giriş yapan The Godfather, artık 50 yaşında bir klasik. Sonuncusu 2007’de olmak üzere, daha önce birkaç kez restore edilen film, 50. yılına özel olarak yapılan kapsamlı bir restorasyon çalışmasıyla gündemimizde bu kez. The Godfather’ın 4K olarak izlenebilecek yenilenmiş kopyası 24 Şubat itibariyle, sınırlı sayıdaki ABD sinemalarında vizyona girecek. Üçlemenin –The Godfather: Part III’nin yönetmen kurgusunun da yer aldığı- yenilenmiş kopyaları ise 22 Mart’ta, dijital platform Paramount Plus’a giriş yapacak. Nostalji yüklü hislere gark edecek fragman hemen aşağıda. 

Bahsi geçen restorasyon çalışmalarını yakından takip eden Francis Ford Coppola, serinin bir sonraki nesle ulaşmasını dört gözle beklediğini söylüyor: “On yıllardır filmi seven harika hayranlar, bugün bile ilgisini kaybetmeyen genç nesiller ve onu ilk kez keşfedecek olanlarla birlikte, bu dönüm noktasını Paramount’ta kutlamak memnuniyet verici.” Mümkün olan en iyi çözünürlüğü bulmak, görüntülerdeki lekeleri ve dezenformasyonu onarmak için 300 kartondan fazla selüloit film şeridi incelenmiş; bu süreçte 4.000 saatten fazla zaman harcanmış. Renk düzenlemesi ve diğer restorasyon işlemleri içinse 1.000 saatten fazla mesai yapıldığı ekleniyor.

Coppola’nın hayalindeki The Godfather: Part III

Büyük sükse yaratan iki filmi takiben, 80’lerin sonlarında, uzun bir düşünme sürecinin ardından “Tamam” demiş ve öyküsünü üçüncü bir halkayla, 16 yıl sonra devam ettirmekte karar kılmıştı Coppola. Endüstride beklenti çok büyük, sırtındaki yük oldukça ağırdı. Anlaşmalı olduğu stüdyo -sanki işi çok kolaymış gibi- altı aylık bir senaryo yazım süreci vermiş; çekimlerin ve kurgunun da altı ayda tamamlanmasını, filmin bir sene içinde hazır olmasını talep etmişti. Bütçede zorluk çıkarılmış, istenilen meblağ karşılanmamıştı.

İşte böyle bir sürecin ardından, 1990’da seyirci karşısına çıktı The Godfather: Part III. Kötü bir film değildi elbette ama o dev beklenti dalgası karşılığını bulamadı; eleştirel anlamda serinin en zayıf halkası oldu. En önemlisi de, yönetmeni nihai sonuçtan memnun değildi. Son filmi üçlemenin parçası olarak düşünmemiş, ilk iki filme nokta koyma gayesiyle çekmek istemiş; orijinal adını The Death of Michael Corleone olarak planlalamıştı. Paramount ticari kaygılar nedeniyle The Godfather: Part III’de karar kılmış, anlaşılan filmin kurgusuna ve yönetmenlik tercihlerine de karışmıştı. İzlediğimiz The Godfather: Part III, onun aklındaki ve kalbindeki film değildi kısacası.

Geçtiğimiz sene kurgulama şansı bulduğu ve Mario Puzo’s The Godfather, Coda: The Death of Michael Corleone ismini verdiği versiyon, diğer iki yapımla birlikte, Paramount Plus’a giriş yapacak. Süresi 152 dakika, farklı bir başlangıç ve bitiş sahnesi var. Bazı sahneler, çekimler ve müzikler yeniden düzenlenmiş; çıkan sonuç, çok daha içine sinmiş.

“The Godfather”ın yapım süreci üzerine bir film, bir de dizi yolda

Klasiğin 50. senesinin kutlandığı 2022 için iki iddialı prodüksiyon için çalışmalar  uzundur sürdürülüyor. İlki, Barry Levinson’ın (Rain Man) yönettiği, Oscar Isaac’in Coppola’ya hayat vereceği; kadrosunda ayrıca Jake Gyllenhaal, Elle Fanning ve Elisabeth Moss’u da barındıracak Francis and the Godfather. 31 yaşındaki Coppola’nın, filmin çekimi öncesi ve esnasında yaşadığı amansız zorluklara odaklanılacak. Bunlardan biri, kendisinin Kansas City’de geçen senaryoyu New York’a taşıyıp bütçeyi ağırlaştırma savaşı. Diğeri de uzun zamandır başarılı bir filmde rol almayan Marlon Brando’ya Don Carleone karakterini verip vermeme ikilemi.

Paramount Plus için hazırlanan, 10 bölümlük mini dizi ise The Offer ismini taşıyor. Diğer proje gibi, The Godfather mutfağında yaşanları aktarma niyetindeki serinin 28 Nisan’da platforma eklenmesi bekleniyor. Yine hafife alınmayacak bir kadroyla elbette. Dan Fogler, Coppola suretinde; kadroda ayrıca Miles Teller, Matthew Goode, Juno Temple, Giovanni Ribisi ve Colin Hanks var.