The Great, Les cinq diable ve bu hafta başka ne izlesek?

Derleyen: Ulaş Dağ

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde altı dalda Emmy adayı politik komedi The Great’in imparatorlukta dengelerin değiştiği 3. sezonu, Avustralyalı kuir komedyenin uzundur beklenen yeni Netflix çıkarması Hannah Gadsby: Something Special, hem fantastik hem politik yapısıyla türlere meydan okuyan Léa Mysius filmi Les cinq diables ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.

The Great – 3. sezon
(TOD / Hulu)

Nedir: Huzzah! Rusya’nın en uzun süre tahtta kalmayı başaran hükümdarlarından Çariçe Katerina’nın öyküsünü; akla gelen ne varsa tiye alan bir mizah anlayışı ve entrika sosu bol bir kurguyla izleten The Great için üçüncü round zamanı. Eşi Peter’ı darbeyle indirip imparatorluğu iyice avucunun içine alan Çariçe, en güçlü politik figürlerin bile ilerlemek için bazen taviz vermeleri gerektiğinin bilincinde.

Neye benzer: Şüphesiz ki Yorgos Lanthimos’un The Favourite’ı ile benzer bir damardan besleniyor. Seriyi yaratan Tony McNamara’nın, bahsi geçen filmin senaristi olması şaşırtıcı değil bu açıdan.

Kimler var: Performanslarıyla Emmy adaylığı kapan başroller Elle Fanning ile Nicholas Hoult, eşine az rastlanır bir kimyayı ekrana taşıyorlar.

Hannah Gadsby: Something Special
(Netflix)

Nedir: Emmy ve Peabody Ödülü sahibi kuir komedyen, oyuncu ve yazar Hannah Gadsby; ele almayı seçtiği konular ve keskin zekâsıyla kalplerimizde taht kurmuş bir isim. Sidney Opera Binası’nda çekilen yeni gösterisinde panik dolu bir tekliften, düğünündeki tuhaf pastadan, bir tavşanla yaşadığı birkaç travmatik karşılaşmadan ve çok daha fazlasından bahsediyor. Üstelik bu sefer “kendimizi iyi hissettirecek” bir 74 dakikanın garantisini vererek…

Neye benzer: Avustralyalı komedyeni henüz keşfetmemişler için Hannah Gadsby: Nanette ve Hannah Gadsby: Douglas da Netflix kataloğunda.

Kimler var: Gadsby’nin gösteride sık sık andığı eşi Jenney Shamash, yönetmen koltuğuna oturmuş.

BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın
Les cinq diables (MUBI)

Prömiyerini 75. Cannes Film Festivali’nin Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde yapan Les cinq diables; yükselen yetenek Léa Mysius’ün 35mm peliküle çektiği, hem fantastik hem politik yapısıyla türlere meydan okuyan bir çalışma. Alpler’in eteğindeki küçük bir Fransız köyünde yaşayan, tuhaf ve yalnız Vicky’nin (Adèle Exarchopoulos) benzersiz bir yeteneği var: Beğendiği kokuların aynılarını yapabiliyor. Halası Julia hiç beklenmedik bir anda hayatlarına girince, Vicky onun da kokusunu kopyalıyor ve aile sırları, kuir aşk hikâyeleriyle örülü, karanlık bir geçmişin içinde kendini buluyor.

L’innocent (Vizyon)

Daha ziyade oyuncu kimliğiyle tanıdığımız Louis Garrel’den, 11 dalda César adayı bir soygun komedisi… Prömiyerini yine Cannes Film Festivali’nin yarışma dışı bölümünde yapan L’innocent için “Çıkış noktası annemin gerçek hikâyesi. Hapishanede evlendi, ben de üvey babamla gayet iyi anlaştım ve böylece hiç bilmediğim bir dünyanın kapıları bana açılmış oldu.” diyor Garrel. Annesinin evliliğiyle hayatına şüpheli bir mahkûm giren Abel’i bizzat kendisi canlandırırken; oyuncu kadrosunda Roschdy Zem, Anouk Grinberg ve Portrait de la jeune fille en feu yıldızı Noémie Merlant da yer ediniyor.

Still: A Michael J. Fox Movie (Apple TV+)

Back to the Future üçlemesi, Teen Wolf, Casualties of War gibi filmlerle 1980’lerde sinema dünyasının en büyük yıldızlarından biri olan Michael J. Fox; parkinson hastalığıyla mücadelesiyle de sembol bir figüre dönüştü. Hollywood’un en merak edilen yaşantılarından birini, Davis Guggenheim yönetmenliğinde birinci ağızdan dinlediğimiz belgeselde; Fox’un kişisel ve profesyonel zaferlerini, doğum sancılarını ve “tedavisi olmayan bir iyimserin, tedavisi olmayan bir hastalıkla yüzleştiğinde neler olduğunu” keşfe çıkıyoruz.

Les Plages d’Agnès (MUBI)

“Agnès Varda’yı Agnès Varda yapan hemen her şeyi onun ağzından dinlediğimiz” bu incelikli belgeselde; gerçek ile hayali olanı, geçmiş ile bugünü, acı ile sevinci yan yana getirmek için sinemanın büyüsü seferber ediliyor. Kendi filmlerinden parçalar, eski fotoğraflar ve nefis canlandırmalarla; Belçika’da geçen çocukluğunu, Fransız Yeni Dalgası’yla bağlantısını, yönetmen Jacques Demy’yle evliliğini ve filmlerini çekiş süreçlerini yâd ediyor yönetmen. İzledikten sonra, Agnès Varda sinemasının sırrına ermek için 10 film dosyamızı da ziyaret etmeniz önerilir.

RuPaul’s Drag Race: All Stars – 8. sezon (MTV / Paramount+)

RuPaul geçmiş sezonlardan Drag Race’e iz bırakmış kraliçeleri hem taç hem de daha fazla ekran süresi için geri çağırıyor. 8. All Stars sezonunda yine twist twist üstüne olacak belli ki. Kandy Muse, Alexis Michelle, Heifi N Closet, Jessica Wild ve Jimbo gibi yarışmacılar bir kez daha Werkroom’da.

* Black Knight (Netflix)

* The Muppets Mayhem (Disney+)

* Queer Eye – 7. sezon (Netflix)

* Class of ’09 (Hulu)

* Blade Runner 2049 (BluTV)

* A House Made of Splinters (TOD)

* Sword Art Online the Movie: Progressive – Scherzo of Deep Night (Vizyon)

* Cosmopolis (MUBI)