"The Handmaid’s Tale"in kan donduran ikinci sezonu başladı!

Yazı Melikşah Altuntaş

Margaret Atwood’un aynı adlı romanından uyarlanan ve ilk sezonuyla ortalığı kasıp kavuran The Handmaid’s Tale, merakla beklenen yeni sezonuyla nihayet karşımızda. Romanın sınırlarını geliştiren ikinci sezon, bizzat Atwood’un da dizinin yazar kadrosuna katılmasıyla birlikte tüm karakterlerin geçmişlerine daha geniş bir alan açmasının yanında, karanlık atmosferini de daha koyu tonlu bir kıvama ulaştıran heyecan verici olayları takip ediyor.

Çeşitli terör komplolarını sebep göstererek kadının toplumdaki yerini günden güne sıfırlayan bir devlet anlayışının hüküm sürdüğü bilinmeyen bir gelecekte, aktivist kahramanımız June Osbourne’un yakalanıp Gilead’e getirilmesi ve distopik bir atmosferde ‘handmaid’lerden birine dönüştürülmesiyle başlayan ilk sezon, bu yeni yerde kendisine Offred adı verilen ve damızlık muamelesi gören kahramanımızın, tıpkı kitabın finalindeki gibi siyah bir minibüse bindirilip muhtemel bir idama sürüklenişiyle son buluyordu. İkinci sezon da tam da buradan, kaldığı yerden devam ediyor ve “June” adını taşıyan ilk bölümde Elisabeth Moss’un nefis şekilde canlandırdığı baş karakterimizin geçmişine dair detaylarla devam ediyor. Offred’in yeniden eski kimliğine dönüşü ve June olarak Gilead’de varoluş mücadelesini merkez alacak gibi görünen yeni sezon, direnişin detaylarına dair de bolca malzeme sunacağa benziyor.

Dizinin anlatım dilini besleyen flashback kısımları sayesinde daha fazla karakterin Gilead öncesindeki hayatına dair fikir sahibi olacağımız yeni sezonda, June’un yanı sıra, Emily, Serena ve Aunt Lydia gibi karakterlerin de geçmiş hikayeleri detaylıca karşımıza çıkacak. Yeni sezonun ikinci bölümü “Unwomen”da Gilead öncesindeki yaşamını detaylıca izleyeceğimiz Emily’yi en son bıraktığımız yerde, kolonilerdeki yaşama da etraflıca şahit olacağız. Oscarlı aktris Marisa Tomei’yi de konuk oyuncu olarak izleyeceğimiz bu bölüm, dizinin soğuk, geçişsiz ve çıkışsız atmosferinin körüklendiği, özel bölümlerden biri.

10 bölümlük ilk sezonun bölüm sayısının artırıldığı, 13 bölüm sürecek ikinci sezon, tüm karanlık atmosferi destekleyen ve bazen de izlediklerimize ironik bir anlam katan müzik seçimleriyle bu sezon da fark yaratacak gibi görünüyor. Özellikle ikinci sezonun ilk bölümünde en etkileyici sahnelerden birinde çalan “This Woman’s Work”, dizinin müzikal kuvvetini öne çıkaran seçimlerden biri.

Reed Morano’nun eşsiz bir yönetmenlik becerisi göstererek hassas ve etkili bir denge kurduğu rejisiyle de göz dolduran The Handmaid’s Tale’ın ikinci sezonunda yönetmen koltuğunda Broadchurch, Outlander ve Fargo gibi işlerden tanıdığımız Mike Barker ile The Stone Angel ve Fifty Dead Men Walking gibi filmlerden ve The Borgias’tan Boardwalk Empire’a, Vikings’den The Walking Dead’e, The Killing’den House of Cards’a pek çok dizinin bölümlerini yönetmiş olan Kari Skogland oturuyor.

The Handmaid’s Tale’ı şimdi BluTv’de izleyebilirsiniz.

Yükleniyor...