“The Haunting of the Hill House” yönetmeninden Edgar Allan Poe ilhamlı mini dizi

Korku – gerilim hattındaki hikâyeleri ile insan odaklı bir anlatı sunan The Haunting of Hill House ve The Haunting of Bly Manor dizilerinin yaratıcısı Mike Flanagan bu kez gotik edebiyatın mimarı Edgar Allan Poe ile tek taraflı bir iş birliği içine girmiş bulunuyor. 

Flanagan’ın sıradaki projesi, Poe’nun 1839 basımlı The Fall of the House of Usher’ı başta olmak üzere çeşitli hikâyelerinden esinlenerek ortaya çıkaracağı 8 bölümlük Netflix mini dizisi. The Fall of the House of Usher, Flanagan ve yapımcı Trevor Macy’nin ortak kurucuları olduğu prodüksiyon şirketi Intrepid Pictures çatısı altında hayata geçen 5. Netflix yapımı olacak. Daha önceleri bu ortaklıktan The Haunting of Bly Manor, The Haunting of Hill House, Midnight Mass ve henüz izleme şansı bulmadığımız The Midnight Club gibi projeler doğmuştu.  

The Haunting of Hill House dizisinin yanı sıra Doctor Sleep, Ouija: Origin of Evil ve Oculus gibi film projelerinde Flanagan ile beraber çalışan görüntü yönetmeni Michael Fimognari’nin dizinin 4 bölümünü yönetmesi kararlaştırılmış. Diğer 4 bölümün yönetmeni ise Flanagan.

Yapımlarında çoğunlukla edebiyat eserlerinden ilham alan yönetmen, 2018 çıkışlı The Haunting of Hill House’da aynı isimli Shirley Jackson romanından; The Haunting of Bly Manor ile Henry James’in The Turn of the Screw novellasından esinlenmişti. Geçtiğimiz haftalarda Netflix’e düşen ve esrarengiz bir rahibin gelişinin ardından mucizevi olaylar yaşayıp korkutucu alametlerle karşılaşan bir cemaati odağa alan dizi Midnight Mass ise ortaya tamamen orijinal bir yaratımın ürünü olarak çıkmıştı. The Fall of the House of Usher ile eski alışkanlığına dönen Flanagan’ın, Poe ilhamıyla izleyeni yerinden hoplatacak bir anlatı sunacağına şüphe yok.

Yazı: Senay Arslan