“The Incal” evreni Taika Waititi’ye teslim edildi

2012 yılında hayatını kaybeden efsanevi çizer Mœbius ve Alejandro Jodorowsky ortaklığıyla 1981’de yayına başlayan kült bilim kurgu serisi The Incal’ın mutantlar, galaksi savaşları, tanrısal güçler ve iktidar mücadeleleriyle dolu evreninin sinematik bir uyarlama hak ettiği konusunda en ufak bir şüphe yok. 

Sayfaları içinde kendimizi kaybettiğimiz The Incal’ın beyazperdeye taşınması heyecanlandırsa da hem küresel ana akım medyada hem de sinema sektöründe Jodorowsky’nin yeniden kahramanlaştırıldığı bir üslup benimsenmiş olmasıyla karşı karşıyayız. Mara Lorenzio’ya yaşattıkları ve tecavüzü üretiminin bir parçası hâline getiren sinema anlayışı, daha geçtiğimiz yıl gündemimizdeydi. Nitekim sektörün üst tabakalarında konunun esamesi pek okunmuyor anlaşılan. Gerçekliği kanıtlanmış ve tahammül edilemeyecek aksiyonların, yaratıcı-eser bağlamından gerektiğinde çıkarıldığına bir kez daha tanık oluyoruz hep birlikte. 

Evrenin kaderini belirleyecek gizemli bir taş keşfeden dedektif John DiFool’un farklı gezegenlere yayılan macerasının Humanoids etiketiyle yayımlanan ilk cildi, Gerekli Şeyler yayınevi tarafından Eren Paykal çevirisiyle hazırlanan Türkçe baskısıyla 2017’de satışa çıkmıştı. Tamamlanamayan Dune filminden çeşitli konseptlerin de zaman içinde The Incal sayfalarına taşındığı da biliniyor.

Bu uçsuz bucaksız evreni perdeye taşıma görevini üstlenen isim Taika Waititi oldu. Yeni Zelandalı sinemacının hâlihazırda bir hayli yoğun takvimine geçtiğimiz günlerde Scarlett Johansson’lu Disney filmi Tower of Terror da eklenmişti. Diğer projelerini de bir solukta saymaya çalışalım:

Yeni Thor filmi Love and Thunder, henüz ismi ve detayları bilinmeyen bir Star Wars filmi, Jemaine Clement’le çekeceği What We Do In The Shadows? spin-off filmi We’re Wolves, bir diğer kült çizgi roman serisi (yine Gerekli Şeyler’in Türkçeye kazandırdığı) Akira’nın sinematik uyarlaması, Michael Fassbender’li Next Goal Wins ve yeni televizyon projeleri Our Flag Means Death ve Time Bandits.

The Incal ile yeni bir sinematik evren kuruluyor

Waititi, filme dair yaptığı açıklamada serinin yaratıcıları ve Humanoids ekibinin bu uyarlama konusunda kendisine duyduğu güvene şükranlarını dillendirdi: “Bu ikonik karakterleri hayata geçirmek konusunda bana güvenilmesi, sersemletici bir şey.” 

Hollywood’daki yapımcıların uzun sürelerdir Marvel sinematik evrenine benzer, gişe başarısı garanti edecek yeni anlatılar peşinde koşturduğu biliniyor. Warner Bros.’un sinema tarihinin “tanınmış” canavarlarını kesiştirdiği MonsterVerse mesela. Şimdi de Jodorowsky çizgi romanlarını birbirine eklemleyecek yeni bir seri planlandığı, ismine Jodoverse dendiği ve The Incal’ın da bu evrenin ilk filmi olacağı konuşuluyor. Hmmm…

Nicolas Winding Refn’i de unutmadık

Drive, The Neon Demon ve Only God Forgives gibi filmleriyle tanınan Nicolas Winding Refn, 2013’te çeşitli mecralara sıradaki projesinin The Incal uyarlaması olacağını söylemiş ve bunu tutku projesi olarak tanımlamıştı. Çizgi roman severleri heyecanlandıran bu çıkışın ardından dönem dönem gündeme gelse de proje bir şekilde hayata geçmedi. Bir süre sonra Jodorowsky’nin Danimarkalı yönetmene onay vermediği yönünde haberler çıkmış fakat konu tam olarak aydınlanmamıştı.