The Killers gitaristi Dave Keuning daha fazla beklemek istememiş

The Killers gitaristi Dave Keuning, yakında çıkacak solo albümü A Mild Case of Everything’in detaylarını duyurdu.

İkinci solo albümü olacak bu albümdeki bazı parçaları aslında gruba sunmak amacıyla yazmış Dave Keuning. “Parçaların bir kısmı the Killers’a gösterilmişti ama bir şekilde kullanılmadı. Ben de onları daha fazla kendime saklamak istemedim ve albüme dönüştürdüm. Sonuçta giderek yaşım ilerliyor; şarkıları bitirmek istedim.” diyor.

Grubun yoğun turne programlarından oldukça yorulan ve 2017’de bir süre ara vermek isteyen Keuning, The Killers’ın Imploding the Mirage albümünün yaratım sürecine dâhil olmamıştı. 

2020’de oldukça ses getiren bu albümün devamı niteliğinde yeni bir albüm daha tamamladıklarını belirten solist Brandon Flowers, mastering aşamasında olduklarını doğrulayarak, “Albümün yaz başında çıkmasını umuyorduk. Ama plak şirketleri Covid dolayısıyla albümlerini erteleyen sanatçıların akınına uğramış durumda. Şimdi herkes albümünü çıkarmak için şirketlere baskı yapıyor ve bu yoğunluktan ötürü bazı aksaklıklar yaşıyoruz.” açıklamasını yaptı.

A Mild Case of Everything’den detaylar

Dave Keuning’in A Mild Case of Everything albümünde toplam 16 parça bulunuyor. Rolling Stone’a verdiği röportajda söylediğine göre albüm, The Killers’ın synth soslu alternatif rock tınısından çok da uzak değil. Hatta Depeche Mode ve The Cars gibi 80’leri derinden etkileyen gruplardan izler taşıyor. Ancak bu albümde, 2019’daki solo çıkış albümü Prismism’den daha ağır gitar soundları da olduğunu söylüyor. Keauning, ilk albümüne dair dinleyicilerden daha fazla gitar duymak istedikleri yönünde yorumlar almış ve bunu memnuniyetle şarkılarına uyarlamış. “Kesinlikle herhangi bir trendi takip etmeye çalışmıyorum. Bunu, istediğim kadar gitar çalmak için bir fırsat olarak değerlendiriyorum.” diyor.

Albümün tamamı Keuning’in San Diego’daki ev stüdyosunda kaydedilmiş. Arkadaşı Seth Luloff’un Iowa’dan e-posta ile gönderdiği bazı davul kayıtları dışındaki tüm enstrüman ve vokal performansları Dave Keuning’e ait. 

25 Haziran’da yayımlanacak albümden yayımlanan üçüncü tekli “Ends of the Earth” ismini taşıyor. Şarkının akorlarının bir gece evinde akustik gitar çalarken kendiliğinden çıkıverdiğini belirten Keuning, “Aslında Nashville akorduyla elektro gitarda çaldım, bu yüzden de tiz bir sound’u var.” diyor.

Albümden dinlemeye açılan diğer iki parça

“Bad Instincts”in gitar rifflerinin 5-6 yıllık geçmişi varmış. Dave Keuning bu şarkıyı albümdeki en ağır şarkılardan biri olarak tanımlıyor ve gitar tonunun “biraz tuhaf” olduğunu kabul ediyor.  

“No One Is Calling You a Liar” ise son beş yıldır ABD’de yaşanan politik kaosu yansıtıyor.  “Bariz şekilde yalan söyleyenler var. Bu kadar çok insanın böyle saf olması, televizyon ve radyodan duyduklarına inanması beni çok şaşırtıyor. Yalan üstüne yalan dinliyorlar ve inanıyorlar.” diyor Dave Keuning.

Pandemiden önce gerçekleşen solo konserlerinde The Killers kataloğundan şarkılar çalmayan Dave Keuning, grubun düzenli şekilde headliner olarak çıktığı büyük arenalar ve stadyumların aksine Londra’daki 600 kişi kapasiteli The Garage veya San Diego’daki 175 kişi kapasiteli Casbah gibi mekânlarda çalmış ve bunu ne kadar özlediğini fark etmiş. Keuning, “Solo kariyerim için hedeflerim oldukça mütevazı” diyor; “Ne olursa olsun, 3 kişi bile istese bu kaydı yapacaktım.”

Yazı: Merve Argun Kodaman