“Song Exploder”ın detaylı kazısına ikinci sezonla devam

Hrishikesh Hirway’in uzun süredir devam eden, detaylı mı detaylı podcast serisi Song Exploder, bir Netflix belgesel dizisine evrildi ve dört bölümlük ilk sezonu 2 Ekim’de yayımlandı. Her bölümde bir konuğuyla spesifik bir şarkısını enine boyuna inceleyen Hirway’in ilk sezonda ağırladığı isimler Alicia Keys, Lin-Manuel Miranda, R.E.M. ve Ty Dolla $ign olmuştu. 15 Aralık’ta yayımlanacak ikinci sezonun kadrosu da epey iddialı.

İkinci Song Exploder sezonu bir fragmanla duyuruldu. Konuklar 63. Grammy Ödülleri’nde altı dalda aday gösterilen Dua Lipa, geçtiğimiz haftalarda Rock’n’Roll Hall Of Fame’e adını yazdıran Nine Inch Nails, 2000’ler Amerikan alternatif rock’ının en popüler gruplarından The Killers ve Meksika’nın pop müzik sahnesinin yıldız isimlerinden Natalia Lafourcade.

Fragmanda Hirway’in müzisyenlerle yaptığı söyleşilerin yanı sıra arşivden görüntüler ve kimi kayıt süreçlerinden enstantaneler de var. Tanıdığımız, bildiğimiz kişiler ve şarkılar hakkında bilinmeyen hikâyeler vaat ediyor seri. Mesela Nine Inch Nails’in esas kişisi Trent Reznor, bu kadar depresif bir şarkı yazdığı için (muhtemelen “Hurt”ten bahsediyor) sonrasında çevresindekilerden özür dilediğini söylemekte.