Kendini başkasının gözünden anlamak: The Last Movie Stars

Lauren Bacall ve Humphrey Bogart, Anne Bancroft ve Mel Brooks, Angelina Jolie ve Brad Pitt… Yıldız oyuncuların Hollywood tarihine geçmiş meşhur evlilikleri saymakla bitmez fakat Joanne Woodward ile Paul Newman ikilisinin ilişkisi, kamera önü ve arkasındaki kimyalarıyla her daim ayrı bir yer edinmiştir. Oyuncu kimliğiyle tanıdığımız Ethan Hawke’un dört yılın ardından yönetmen koltuğuna oturduğu, efsanevi senarist Stewart Stern’ün metne el attığı, yapımcı ekibinde ise Martin Scorsese’nin yer aldığı The Last Movie Stars; “yaşamış son büyük film yıldızlarının” ilişkisini keşfe çıkmaya çağırıyor.

Joanne Woodward ve Paul Newman

An itibarıyla HBO Max kataloğuna giriş yapan altı bölümlük belgesel, Woodward ile Paul Newman’ın ikonik kariyerlerini ve onlarca yıla yayılan aşklarına yakından bakıyor; 1950’lerde adım attıkları endüstride, Broadway oyunu Picnic’in kulisinde tanışmalarıyla öykülerini başlatıyor. Alkolizmle mücadele de dâhil olmak üzere kimi kritik badireler atlatan bu ilişki, Newman’ın 2008’deki vefatına dek, yarım asır sürüyor ve her daim Hollywood’un örnek birliktelikleri arasında gösteriliyor. Filmografileriyle kalıcı bir miras bırakan çift, hayırseverliklerinin ve aktivist kimliklerinin yanı sıra büyük aşklarıyla da takdir topluyor.

The Last Movie Stars’ta yer alan arşiv görüntülerine, ikilinin uzun süre önce imha edilse de yazıya dökülmüş olan kayıtları eşlik ediyor. Elde işitsel materyal olmadığından konuşmalar, günümüz oyuncularının seslendirmesiyle yeniden hayat bulmuş. Mikrofon başına geçen isimler arasında Sally Field, Sam Rockwell, Oscar Isaac, Zoe Kazan, LaTanya Richardson gibileri var. 

Gelen ilk eleştiriler, “kendini başkasının gözünden görerek daha iyi anlamak üzerine” olan belgeselin, odaktaki konuya zarif ve dokunaklı bir bakış getirdiği yönünde. Rolling Stone’dan David Fear, “Kolektif yanılsamaya, bir duvardaki gölgelerin oynadığı o ışık oyunlarına, hâlâ ‘filmler’ olarak bilinenlere ve onlar sayesinde hayattan daha büyük hâle gelenlere mutlak bir sevgili” olarak tarif ediyor seriyi.

The Last Movie Stars’ın fragmanına tek tıkla ulaşmak mümkün.