Yeni nesil The Man Who Fell to Earth uyarlamasına ilk bakış

Walter Tevis’in 1963 tarihli romanı The Man Who Fell to Earth, David Bowie‘nin ilk kez başrolde yer aldığı bir sinematik uyarlamayla 1976’da vizyona girmiş; Nicholas Roeg‘in yönettiği aynı isimli film, o dönem karışık reaksiyonlarla karşılansa da zamanla büyük bir kült olarak kabul görmüştü. 1987’de ABC için Lewis Smith, Beverly D’Angelo ve Wil Wheaton başrollü bir televizyon dizisi çekilmeye niyetlenilse de kanal pilot bölümden memnun kalmamış, eldeki materyal bir TV filmine dönüştürülmüştü.

On yıllar sonra yeni bir The Man Who Fell to Earth dizisi için Showtime’ın kollarını sıvadığından, senarist ve yürütücü yapımcı olarak Star Trek: Discovery’nin arkasındaki iki isim, Alex Kurtzman ile Jenny Lumet’in görevlendirildiğinden haberdardık. Bu yıl içinde prömiyer yapması beklenen diziden nihayet bir fragman teşrif etti. Bir dakikadan az süren tanıtımda, başroller Chiwetel Ejiofor ile Naomie Harris’i görmek mümkün.

Klasik filmin sevdalıları için endişeye mahal yok; yaratıcı ekip de öyküyü Bowie’siz düşünmenin imkânsız olduğunu söylüyor ve nihayetinde yapmaya çalıştıkları şeyin onun büyüsünü yeniden yaratmaya ya da taklit etmeye çalışmak olmadığının altını çiziyor. “Bowie’nin mirası insanlar için çok fazla şey ifade ediyor ve bu da hafife alınacak bir şey değil. Bunu yapmayı seçmenin kibiri bile sizi başlı başına alt etmeye yeterli.” diyor Kurtzman. Bu bağlamda Ejiofor’un canlandırdığı baş karakteri yeniden kurgulamışlar. Yani bambaşka bir hikâyeye sahip, Bowie’nin filmde canlandırdığı karakterle aynı uzaylı türünden yeni bir karakter var odakta.

Gelen ilk bilgilere göre, Faraday isimli uzaylı karakterinin dünyaya geliş sebebinin bilim insanı Justin Falls’a ulaşmak olduğunu biliyoruz. Zira Falls, dünyanın akıbetini değiştirebilecek doğaüstü bir güce sahip. Anlatıda karamsarlık dozu kısılmış; daha fazla umut hissi barındıran, yeni bir bakış açısı benimsenmiş. Lumet, diziyi yazarken çıkış noktalarının bir şeyleri aşabilen ve daha büyük değişiklikler için adım atma gücünü içinde bulabilen insanlar olduğunu ekliyor.

Her ne kadar fragman iki başrolü bize tanıtsa da The Man Who Fell to Earth’ün oyuncu kadrosunda birçok tanıdık sima bulunuyor. Jimmi Simpson (Westworld), Clarke Peters (Da 5 Bloods), Rob Delaney (Catastrophe), Joana Ribeiro (The Man Who Killed Don Quixote), Josh Herdman (Harry Potter), Sonya Cassidy (Lodge 49) ve Kate Mulgrew (Orange is the New Black) aralarından bazıları.