George Michael, George Michael’ı anlatıyor

2016’nın son günlerinde hayatını kaybeden “gerçek diva” George Michael’ı konu eden bir belgesel film yaklaşıyor. Arşiv görüntüleri ve müzisyenin hayatına dokunmuş kişilerle yapılmış röportajlardan oluşan yapımın ismi George Michael Freedom Uncut. İlk fragmanı da burada. 

Belgeselin hazırlıkları George Michael henüz hayattayken başlamış. Hatta yönetmen kredisinde David Austin’le birlikte müzisyenin ismini görüyoruz. 2017’de bir televizyon projesi olarak yayımlanan George Michael Freedom’ın genişletilmiş ve detaylandırılmış bir versiyonu aynı zamanda.

1987 tarihli Faith albümü ve onu takip eden 1990 çıkışlı Listen Without Prejudice: Vol 1. arasındaki döneme odaklanacak belgeselin anlatıcısı da bizzat George Michael. Nitekim paylaşılan fragmanda da genç yaşta ulaştığı şöhretin hayatını nasıl etkilediğine dair cümlelerini duyuyoruz.

George Michael Freedom Uncut için röportaj veren isimler arasında Cindy Crawford, Naomi Campbell, Jean-Paul Gaultier, Liam Gallagher, Nile Rodgers, James Corden, Mary J. Blige, Elton John, Ricky Gervais, Mark Ronson, Tony Bennett ve Stevie Wonder bulunuyor. Yayın tarihi için de müzisyenin doğum günü olan 25 Haziran belirlenmiş. Yapımcılar, filmin hem spot ışıkları altındaki hem de özel hayatındaki George Michael’ı kutlamak için bir fırsat olduğu görüşünde.

Şarkıları, hayatı ve bıraktığı izlere dair kimi detaylarla müzisyenin ölümünün ardından hazırladığımız A’dan Z’ye: George Michael dosyasını okumak için Bant Mag. No:55’e uğrayabilirsiniz.

2022 gündeminden merak uyandıran diğer 3 müzik belgeseli
Nothing Compares

Prömiyerini 21 Ocak’ta Sundance Film Festivali’nde yapan Kathryn Ferguson imzalı bu yapıml; kariyeri idolleştirilmekten ayrıştırılmaya doğru yol alan, popüler kültüre ve kadınları objeleştiren sisteme karşı çıkan tavrıyla tanınan Sinéad O’Connor’ın hayatına mercek tutuyor. Arşiv görüntüleri O’Connor ile yapılan yeni ve detaylı bir röportajla zenginleşiyor.

Jerry Lee Lewis: Trouble In Mind

Rockabilly efsanesi Jerry Lee Lewis odakta. Özel hayatıyla da büyük tartışmalara sebep olan Lewis’in kariyerinin farklı duraklarına ve müzikal anlamda yaşadığı geçişlere ışık tutacak belgeselin yönetmeni ise Ethan Coen. Prömiyerini 75. Cannes Film Festivali’nde yapacak.

Moonage Daydream

Kurt Cobain: Montage of Heck’le tanınan Brett Morgen’ın yazıp yönettiği bir David Bowie anlatısı. Hazırlıkları dört yıl süren film için “belgesel” ya da “biyografi” tanımlarının ötesinde sinematik bir deneyim yorumu yapılıyor. Şimdiye dek yayımlanmamış binlerce saatlik konser kayıtlarını kaynak materyal olarak kullanan Moonage Daydream’in prömiyeri de Cannes’da gerçekleşecek.

Yazı: Eftelya Koyuncu