The Matrix 4 çekimleri San Francisco’da başladı

Geçtiğimiz ağustos ayında yapımcı Warner Bros. tarafından duyurulan The Matrix 4’un çekimlerine San Francisco’da başlandı. 15-16 Şubat 2020 tarihlerinde sosyal medyaya düşen videolarda The Matrix serisinin iki baş karakteri Neo (Keanu Reeves) ve Trinity (Carrie-Anne Moss) bir motosiklet üzerinde görünüyor. Film 21 Mayıs 2021 tarihinde yine baş rolünü Keanu Reeves’in oynadığı bir diğer popüler aksiyon serisi John Wick 4 filmiyle aynı gün gösterime girecek.

Advertisement

The Matrix 4 filminin yönetmen koltuğunda ise serinin yaratıcısı olan Wachowski kardeşlerden Lana Wachowski oturuyor. Lilly Wachowski ise bir süre bilim kurgu filmlerinden uzak durmak istediği için kardeşine eşlik etmeyeceğini açıklamıştı. Lilly Wachowski, yaptığı açıklamada bilim kurgu filmlerinde yoğun bir alt metin bulunduğunu ve kendisinin “şimdilik” böyle yoğun alt metin içeren projelere odaklanmak istemediğini belirtmişti.

Hayranları üzen bir diğer haber ise orijinal üçlemenin en önemli karakterlerinden biri olan Ajan Smith’i canlandıran Hugo Weaving’in filmde yer almayacak olması. İngiliz aktör The Matrix 4 için teklif gelmeden hemen önce The Visit isimli tiyatro oyunun kabul ettiğini açıklamış ve iki projenin tarihlerinin birbiriyle çakıştığını söylemişti. Hugo Weaving’in olmayacağı The Matrix 4’a katılan isimler ise hayatımıza How I Met Your Mother?’la giren Neil Patrick Harris ve son olarak Watchmen dizisiyle bir kez daha hayran olduğumuz Yahya Abdul-Mateen II.

Yazı: Can Özsoy