The Rare Occasions ve yıllar sonra yeniden parlayan Notion #çizgihikâye

Akılda kalıcı vokal armonileri ve nostaljik referanslar barındıran parçalarıyla tanınan Los Angeles’da yerleşik indie rock grubu The Rare Occasions, yıllar sonra viral olan “Notion” parçasıyla sosyal medya platformları ve streaming servislerinde sıklıkla karşılaşabileceğiniz ekiplerden. Grubun “Notion” eksenindeki serüvenine, Sadi Güran’ın illüstrasyonlarıyla bakalım.

Brian McLaughlin, Luke Imbusch ve Jeremy Cohen üçlüsünün Boston’daki üniversite yıllarında kurdukları The Rare Occasions, John Lennon Songwriting Contest’te zafere ulaşmasının ardından müziklerini yayımlamaya başladı. 2014’te ilk EP Feelers’ı bağımsız olarak yayımlayan grup, 2016 çıkışlı Futureproof EP’siyle adını uluslararası sahnede duyurmayı başardı. Şu sıralar listeleri kasıp kavuran “Notion” şarkısı da aslında altı yıl önce yayımlanan bu EP’de yer almakta.

Parçanın sürreel bir kısa filmi andıran video klibi de 2017 yazında yayımlanmıştı. Yönetmenliğini Mike Canale’nin üstlendiği adrenalin yüklü “Notion” klibi, kız kardeşini bir tarikattan kurtarmaya çalışan bir kadını merkezine alıyor. Şarkının düzenlemesiyle de paslaşan kurgusuyla yüksek tansiyonlu bir seyir deneyimi sunan “Notion” klibi buradan izlenebilir.

The Rare Occasions, 2018 ve 2021’de birer stüdyo albümü yayımlayarak üretmeye ara vermeden devam etse de “Notion” parçası geride kalan aylarda TikTok videolarında kullanılarak viral oldu. Son yıllarda sıklıkla karşılaştığımız bir duruma evrilen geçmişten bir parçanın sosyal medyada yeniden doğuşu söz konusu anlayacağınız. Şarkının yeniden ilgi çekmesinin ardından The Rare Occasions üyeleri, “Notion”ı bir parkta akustik olarak çaldığı bir video da yayımladı. Hemen burada.

“Hepiniz daha fazla yeni müzik mi istiyorsunuz? Biz de bir süredir yeni müzikler üzerine çalışıyoruz!” diyor Instagram hesabından yaptığı paylaşımda The Rare Occasions. Henüz son albüm Big Whoop, güneşin etrafındaki turunu tamamlamadan yeniden stüdyoya dönmüş olmaları ve yeni şarkılar yazıyor olmaları, rüzgârı arkalarına aldıklarına işaret ediyor. Videoda çaldıkları parça da yüksek enerjisiyle kana karışıyor.