Efsane şarkıcılar kendi seslerini masaya yatırıyor: The Singers Talk

Yazı: Güven Yalın - Fotoğraf: Cem Gültepe

Los Angeles çıkışlı rock grubu Kingsize’ın solist ve davulcusu Jason Thomas Gordon, şarkı söyleme hadisesini “çağımızın harika şarkıcıları” eşliğinde masaya yatırdığı bir kitap hazırladı. Uzuuun bir ismi var: The Singers Talk – The Greatest Singers Of Our Time Discuss The One Thing They’re Never Asked About: Their Voices.

Nick Cave, Mavis Staples, Ozzy Osbourne, Thom Yorke, Karen O, LeAnn Rimes, Robert Smith, Chuck D, Stevie Nicks, Lionel Richie, Norah Jones, Geddy Lee, Bryan Adams, Michael Stipe gibi farklı janrlarda ikonlaşmış vokalistlerle kendi seslerini ve şarkıcılığın inceliklerini konuştuğu kitabında artık aramızda olmayan kimi efsaneler için, onlarla çalışmış olan müzik insanları tarafından yazılmış makaleler de var. David Bowie’yi Nile Rodgers, Whitney Houston’ı Clive Davis, Kurt Cobain’i Butch Vig, Chris Cornell’i Tom Morello, Janis Joplin’i Peter Albin anlatmış örneğin.

Simon & Schuster etiketiyle 5 Eylül’de yayımlanacak olan kitap, müzisyenlerin kendi seslerini bulma serüvenlerine dair dönüm noktalarına, aştıkları engellere ve çalışma pratiklerine ışık tutuyor. Bir anlamda “master-class” olarak tanımlanabilir. 

The Singers Talk kitabının konuklarından Radiohead solisti Thom Yorke, yazar Jason Thomas Gordon’la yaptığı sohbeti “Bu kendi sesim hakkında yaptığım en inekçe konuşmaydı!” sözleriyle özetlemiş. Tanıtım metinlerinde Yeah Yeah Yeahs solisti Karen O’dan yapılan alıntı da konuya daha felsefi bir açıdan yaklaşmış:

“Şarkı söylemek doğru notayı bulmaktan çok daha fazlası. Dinleyiciyle bağ kurabilmek, kutsal bir şeyle belli bir seviyede bağ kurabilmekle ilgili. En ilkel ve derinlerdeki sezginlerinle, aynı zamanda bu gezegende bir insan olarak kendi tabiatınla ilişkili.”

Şimdiden yakında bir belgesel serisi ya da podcast serisi gibi uyarlamalarının üretileceğini öngörmek mümkün. The Singers Talk – The Greatest Singers Of Our Time Discuss The One Thing They’re Never Asked About: Their Voices kitabının geliri, Gordon’ın kurucusu olduğu Music Gives to St. Jude Kids organizasyonu aracılığıyla Memphis’te konumlanan St. Jude Children’s Research Hospital’daki ihtiyaç sahibi çocuklar ve ailelerine bağışlanacak.