Z Raporu: Asiye Dinçsoy

Toz Bezi, Dirlik Düzenlik, Kar ve Ayı, Kaygı, Press ve daha nicesi… Filmografisine birçok ödüllü yapım sığdıran, ayrıca İstanbul Film Festivali tarihinde iki kez ödülle buluşmuş ender oyunculardan biri olan Asiye Dinçsoy; Filiz Kuka’nın yazıp yönettiği Yüzleşme ile çıkmıştı karşımıza son olarak. Kendisini televizyon dizilerinde veya 7 Yüz, Gönül gibi dijital platform işlerinde de izlemiş olmanız olası.

Asiye Dinçsoy yanıtlıyor: Belgesel çekecek olsan neyle ilgili olurdu? Bu aralar sana en iyi gelen şey? Buyrunuz Asiye Dinçsoy Z Raporu’na.

Gündemi en çok nerelerden takip etmeyi tercih ediyorsun?

Gündemi daha çok sosyal medyadan, özellikle Twitter’dan takip ediyorum.

Hâlâ televizyon izliyor musun? İzliyorsan ne izliyorsun?

Çok izleyemiyorum, odaklanamıyorum. Ama işim gereği, o da bir dizide çalışıyorsam, o dönem hangi diziler var, kimler oynuyor; öyle bir – iki bölüm bakarım fikrim olsun diye. Yoğun çalışmıyorsam -ki bazen o dönemlerde bile- her akşam bir film izlemeye gayret ediyorum.

En son izlediğin belgesel?

The Mystery of Marilyn Monroe: The Unheard Tapes / Marilyn Monroe: Kasetlerdeki Sırlar

Belgesel çekecek olsan neyle ilgili olurdu?

Önemli politik kadın figürleri çekmek isterdim. Ama sansürsüzce… 

Bir diğerinde de yollarda olmak isterdim. Gittiğim ülkelerin arka sokaklarındaki insanların hayatlarını çekmek, bir süre onlarla yaşamak isterdim. İlk olarak Latin Amerika’dan, mesela Küba’dan başlamak iyi gelirdi.

Yeniden yaşamak isteyeceğin bir gün/an?

Önemli günlerimi arka arkaya yeniden yaşamak olabilirdi sanırım ama kaybettiklerimi (kastettiğim sadece ölüm değil) geri getiremeyeceğim günler hariç. Hayat bir film gibi olmalı bence, fazla teferruat yaşıyorum gibi geliyor bazen. Önemlice, heyecanlı anlar yaşanmalı sadece; sonra da durup bir – iki hafta hiçbir şey yapmadan dinlenmeli:) Aynı çalıştığımız setlerdeki gibi… Bir süre yoğun tempoda çalışırız setlerde, sonra da dinleniriz – galiba o yüzden çok seviyorum yaptığım işi.

En son okuduğun kitap?

Patricia Hill Collins ve Sırma Bilge’den Kesişimsellik – Teori ve Pratikte Toplumsal Adalet Arayışı.

Bu aralar sana en iyi gelen şey?

Yürümek, evde kahvaltı yapıp vakit geçirmek, istediğimde film izlemek , istediğimde okumak.:) Ve evdeki fazlalıkları atmak, evi düzenlemek çünkü yeni bir yere taşındım.

En son yaptığın yolculuk nereyeydi? 

Söke’ye gittim. Annemi ziyaret etmek için bayramda. Ve ailecek bir aradaydık. Epey uzun zamandır bir arada olmamıştık. Ege havası aile ile çok keyifliydi. Çok güzel doğa yürüyüşlerimiz oldu.

Bugüne kadar hakkında yazılmış en yanlış şey?

Genelde yaptığım işlerin haberleri çıktı. Çok özel bir şey yazılmadı. En son da 42. İstanbul Film Festivali’ndeki filmim Yüzleşme ile ilgili haberler çıktı.

Hayatta yaptığın ilk iş neydi? Anlatır mısın?

Liseden hemen sonra bir sağlık merkezinde bir ay kadar sekreter olarak çalıştım. Çünkü en yakın arkadaşım orda çalışıyordu. Beraber vakit geçirmek için ben de başlamıştım ama tam sigortamı başlatacaklarken “Hayır! Hep bu işte çalışmak zorunda kalabilirim.” diye bıraktım.

Küçükken bir idolün var mıydı?

Yoktu öyle özel biri. Ama dans eden, şarkı söyleyen herkese bayılırdım. Dansçı olmak isterdim ben küçükken. Bir de buz patencisi Katarina Witt’e bayılırdım.

Son zamanlarda en çok dinlediğin müzikler?

Ben hep müzik dinlerim evde, yolda, her yerde. Ve hatta bir role hazırlanıyorsam sırf o dönem dönüp dönüp dinlediğim, o rolün müzikleri vardır.:) Violetta Parra, Víctor Jara, Norah Jones, Victor Démé, Sotiria Bellou ve Dead Combo bu ara en çok dinlediklerim arasında.