Z Raporu: Cansu Canaslan

26. İstanbul Tiyatro Festivali önerilerimizden biri; toplumsal cinsiyet üzerine yaptığı akademik araştırmalardan süzdüklerini oyun formunda sunan Elif Candan’ın yazdığı, Fiziksel Tiyatro Araştırmaları Topluluğu’nun kurucularından Pınar Akkuzu’nun ise yönetmenliğini üstlendiği, Nushu Tiyatro ve Echoes Sahne ortaklığıyla hayat bulan Bir Tatlı Kaşığı Çamur’du. Yaptığı yemeklerden, kocasından, babaannesinden, çocukluğundan, çocukluk aşkından bahseden; 40’lı yaşlarında, mutfağa hapsolmuş bir kadına mercek tutan oyun, tek bir hikâye üzerinden bütün kadınların ortak dili, hissi, ifadesine dönüşmek niyetinde. Prömiyer, 22 Kasım’da Alan Kadıköy’de.

Hem Bir Tatlı Kaşığı Çamur’un başrolünü hem de Nushu Tiyatro’nun kurucu ortaklığını Bengisu İspir ile paylaşan oyuncu Cansu Canaslan yanıtlıyor: Küçükken bir idolün var mıydı? Hafızana kazınmış ilk film? Bu aralar sana en iyi gelen şey? Buyrunuz Cansu Canaslan Z Raporu’na.

Son zamanlarda keşfettiğin harika grup/müzisyenler?

AnnenMayKantereit’ı yeni keşfettim. Bu ara onları dinliyorum.

Son zamanlarda en çok dinlediğin müzikler?

Yazın Ayvalık’ta Mirkelam konserine gittiğimden beri en çok Mirkelam dinliyorum diyebilirim. Konser çok güzel geçmişti, hâlâ dinlemek iyi geliyor. 

Hafızana kazınmış ilk film?

Sanırım Titanic. Her izlediğimde de ağlardım.

Son zamanlarda izlediğin dizilerden favorilerin?

The Marvelous Mrs. Maisel.

Küçükken nasıl bir öğrenciydin?

İlkokulda, ortaokulda iyiydim. Ders çalışmazdım ama iyi dinlerdim. Genelde birinci ya da ikinci olurdum okulda. Sonra liseye başlarken tiyatro ile tanışınca okulu pek umursamamaya başladım. Hele de lisenin son yılı artık konservatuvar okumaya karar verdikten sonra okula gitmedim bile. Tiyatro okumaya başlayınca işler tersine döndü tabii, şimdi de yüksek lisans yapıyorum. Fena değilim bence, sadece kendi alanımı bulmam gerekiyormuş.

Küçükken bir idolün var mıydı?

İdolüm olmadı. Fakat etkilendiğim ve ilham aldığım birisi vardı. Şehir Tiyatroları’nın İstanbul Efendisi oyununda Sevil Akı’yı izledikten sonra oyuncu olmaya karar vermiştim. Onu izlemek için üst üste oyuna gittiğimi hatırlıyorum. 

Ekranda görmeği sevdiğin biri?

Juliette Binoche

Hayatta yaptığın ilk iş neydi? Anlatır mısın?

16 yaşımda çocuk oyununda oynamıştım. İlk oyun sonrası para kazandığıma bile çok şaşırmıştım. 

Yeniden yaşamak isteyeceğin bir gün/an?

Açıkçası yok. Şu anda olmak güzel.

Hiç yıldız haritanı okuttun mu?

Bilen arkadaşlarıma arada baktırıyorum. Ben çok ilgilenmiyorum ama kendimi biliyorum sayelerinde. Kova… Yükselen ikizler… gibi gibi.

Bu aralar sana en iyi gelen şey?

Hareket etmek. Kendimle kalmak.