“The Spine of Night” ile kaotik, nostaljik ve psikedelik bir macera

Geçtiğimiz mart ayında düzenlenen South by Southwest’te (SXSW) dünya prömiyerini yapan animasyon film The Spine of Night’tan tazecik fragman geldi. İçerdiği şiddet sahneleri nedeniyle yaş sınırı uyarısıyla yayımlanan fragman, filmin ABD vizyon tarihini de duyurmuş oldu.


Hollywood animasyon klişelerine mesafeli duran yapım, ilhamını Ralph Bakshi estetiğinden ve kültConan the Barbarian serisinden alıyor. 70’ler sonu ve 80’lerin animasyon geleneğinden beslenen The Spine of Night, türün meraklılarına nostaljik bir deneyim sunarken anlatısıyla da ırk ayrımcılığına dair dikkate değer cümleler kuracakmış gibi gözüküyor.

Yoğun şiddet, kan ve sanrılarla örülmüş cüretkâr bir anlatı sunan yapım, retro esintili bir sinematografiyle de göz dolduruyor. Hikâyede sahip olduğu güçle çağlar boyu ona esir düşmüşlere acı veren mistik bir dağ çiçeğinin tarihi konu alınıyor. Bu eski kara büyünün kötü güçlerin eline geçmesiyle harekete geçen farklı dönemlerden ve kültürlerden bir grup insanla, kaotik ve psikedelikdelik bir evrene çekileceğiz. Film, oyuncuların fiziksel olarak yer aldığı görüntülerin üzerine yapılan çizimlerin rotoskop tekniğiyle birleştirilmesiyle ortaya çıkmış. Seslendirme kadrosunda ise Richard E. Grant, Lucy Lawless, Patton Oswalt, Betty Gabriel ve Joe Manganiello gibileri var.

The Spine of Night; Love, Death & Robots’un yazar kadrosundan Philip Gelatt ile 2013’teki kısası Exordium ile dikkat çeken Morgan Galen King tarafından yönetildi. Senaryonun altında yine ikilinin imzası var. 

29 Ekim’de ABD’de vizyona girecek yapımın fragmanını izlemek için hemen şuraya.

Yazı: Zeynep Kıymacı