The Strokes ile robotların beyzbol maçı

The Strokes, geçtiğimiz nisan ayında çıkan The New Abnormal albümüyle 7 yıllık aranın ardından geri döndü. Albümden ilk önce Benjy Brooke ve Mike Burakoff iş birliği ile hazırlanan ”At The Doo”’un sarsıcı klibini paylaşan grup şimdi de Roman Coppola imzalı “The Adults Are Talking” klibiyle karşımızda.

Beyzbol maçı temalı klipte grubu bir robota karşı sayı kazanmaya çalışırken izliyoruz. 1989 tarihli Major League filmine pek çok referans görmek mümkün. The Strokes’un beyzbol formaları da epey fiyakalı görünüyor.

Roman Coppola ile grubun uzun bir geçmişi var. Is This It’den “Last Nite”, “The Modern Age”, “Someday”, “Hard To Explain” ve Room on Fire albümünden “12:51” gibi klasikleşmiş The Strokes parçalarının klipleri de yine Coppola tarafından çekilmişti.

Coppola son olarak Phoenix’in “Identical” klibiyle gündemimizdeydi.

The Strokes üyelerinin son yıllardaki diğer faaliyetleri

Grup bu yaz 5Guys Talking About Things They Know Nothing About isimli korsan radyo programını hayata geçirdi. En son 2013’te Comedown Machine albümünü çıkarmışlardı. Grup üyeleri son yıllarda yan projeleri ve solo kariyerlerine odaklanmıştı.

Julian Casablancas, yan projesi The Voidz ile 2019 yılında farklı tınılara sahip “Eternal Tao” ve “Did My Best” isimli iki parça yayımladı. Kısa film tadındaki bir video klip ile paylaşılan parçaların prodüktörlüğünü ise Mac DeMarco ve Kirin J. Callinan üstlendi. 

Casablancas ayrıca son yıllarda politik görüşleriyle de ön plana çıkmaya başladı. ABD’deki genel seçimlerin son döneminde, Amy Goodman, Andrew Young gibi aktivistlerle S.O.S. Earth is a Mess başlıklı röportaj dizisi gerçekleştirdi. Ayrıca yazar Henry Giroux ileThe Looming Threat of Fascism isimli bir panele katıldı.

Albert Hammond Jr. ise 1990’larda okul projesi için çektiği öğrenci filminden sahnelerin bulunduğu bir klip eşliğinde “More To Life”ı paylaşmıştı. Bu yılın başında ise Francis Trouble isimli solo albümünün bir uzantısı olarak “Automatic Line” ve “Had to Try”ı yayımladı. 

The Strokes davulcusu Fab Moretti Little Joy’un ardından geçen yıl Machinegum isimli yeni bir projeyi hayata geçirdi. Sanatçıların kolektif işi olarak değerlendirdiği Machinegum, Nation of Language’den Ian Devaney’i de kadrosunda barındırıyor. Karanlık bir atmosfere sahip Conduitisimli albüm, kısıtlı sayıda izleyicinin olduğu bir konserin ardından çevrimiçi platformlarda yayımlandı.

Nick Valensi, Los Angeles çıkışlı yan projesi CRX ile ikinci albüm PEEK’i geçen yıl paylaştı. Ayrıca yine 2019’da grup, “Falling” teklisine Haruki Murakami esintili bir klip çekti.

Nikolai Fraiture, 2017’de Summer Moon adını verdiği yan projesinin With You Tonightalbümüyle karşımızdaydı. Summer Moon’da Fraiture’a Jane’s Addiction üyesi Stephen Perkins de eşlik etmekte.

Yazı: Biçem Kaya

Yükleniyor...