“The Wire”ın yaratıcısı David Simon yeniden Baltimore sokaklarında

2002-2008 yılları boyunca 5 sezon süren ve eleştirmenler tarafından gelmiş geçmiş en iyi televizyon işlerinden biri olarak adlandırılan The Wire, Baltimore’da işlenen suçları ve şehrin arka sokaklarında yaşananları konu alıyordu. Dizinin yazarı olan eski polis muhabiri David Simon, yine Baltimore sokaklarında geçecek ve polis teşkilatındaki yozlaşmayı işleyecek yeni projesini duyurdu. 

We Own This City adlı mini dizi; Justin Fenton’ın We Own This City: A True Story of Crime, Cops, and Corruption isimli kitabından uyarlanacak. David Simone’a The Deuce’da birlikte çalıştığı George Pelecanos eşlik etmekte. Simon en son -yine bir HBO yapımı olan- The Plot Against in America için, Philip Roth’un aynı isimli romanını uyarlamıştı.

Freddie Gray’in vefatı ve polis teşkilatının yozlaşma süreci

We Own This City, 2015 yılında, polis gözetimindeyken şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden Freddie Gray’in hikâyesini mercek altına alacak.

Bu vefatın ardından teşkilata atanan Çavuş Wayne Jenkins ve emrindeki özel harekat timi, sokaklardan silahları ve uyuşturucuları temizlemek üzerine görevlendirilmişti. Jenkins elindeki gücü kötüye kullandı; para aklama, uyuşturucu kaçakçılığı ve rüşvete bulaştı. Eylemleri birçok sivilin, bir de polisin hayatına mâl oldu.

Yazı: Elif Acun

Yükleniyor...