The Zone of Interest, Kuvvetli Bir Alkış ve bu hafta başka ne izlesek?

Yazı: Burcu Teker

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde Cannes Film Festivali’nde Büyük Ödül ve FIPRESCI Ödülü’ne uzanan The Zone of Interest, senarist-yönetmen Berkun Oya ellerinden yeni güldürü Kuvvetli Bir Alkış, Justin Marks’ın “Eğer ki yapacaksak, Hollywood’un bugüne dek görmediği türden bir samuray hikayesi yapalım.” şeklinde tarif ettiği tarihi draması Shōgun ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.


The Zone of Interest (Vizyon, 23 Şubat)

Nedir: İngiliz yazar Martin Amis’in aynı adlı romanının uyarlama yapım Jonathan Glazer’ın yazıp yönettiği, En İyi Film dâhil 5 Oscar adaylığı bulunan tarihi bir drama. İkinci Dünya Savaşı sırasında bir Nazi subayının eşi ve çocuklarıyla yaşadığı Auschwitz kampı kenarındaki malikanede süregelen “parlatılmış” günlük yaşamını takip ederken, kadraja girip çıkanlar ve hatta doğrudan kadrajın sınırları üzerinden, yaşamı çevreleyen tüm kötülük ve karmaşanın fotoğrafını çekiyor.

Neye benzer: Yabancılaşma ve karmaşıklığı olağanca sade ve bilhassa kasvetli hissettirecek şekilde ele almada usta yönetmenin çektiği zamanının ötesinde video klipleri de maharetini belgeler nitelikte. Radiohead’den “Street Spirit (Fade Out)” ve “Karma Police”; Massive Attack – “Live with Me” ile Jamiroquai’ın çok sayıda ödüle layık görülen “Virtual Insanity”si Glazer’ın, çoğu Stanley Kubrick’e saygı duruşu mahiyetinde olan devrimci klip çalışmalarından bazıları.

Kimler var: Başrollerini Sandra Hüller ve Christian Friedel’in paylaştığı filmde Johnnie Burn’ün ses tasarımı, görüntü yönetmeni Lukasz Zal ile kurgucu Paul Watts başta olmak üzere tüm teknik ekibin şahane işçiliğiyle birleşiyor ve ortaya kolay kolay unutulmayacak bir seyir tecrübesi çıkıyor. 

Esin Çalışkan’ın The Zone of Interest’e dair kaleme aldıkları burada.

Kuvvetli Bir Alkış (Netflix, 29 Şubat)

Nedir: Bireyin kendisi ve toplum ile çatışmasını, Zeynep (Aslıhan Gürbüz) ile Mehmet (Fatih Artman) çifti ve onların portakalda vitamin olduğu günlerin özlemiyle yanıp tutuşan varoluşsal sancılardan nasibini alan çocukları Metin’in (Cihat Süvarioğlu) hayat yolculuğu üzerinden takip ettiren mini dizi. Kendine has anlatımı ve hayattan, evlilik/ebeveynlik gibi müesseselerden bir anlam çıkarma umudunu varoluşculuğun epey yakın akrabası absürt ile besleyen sıra dışı perspektifi ile merak uyandırıyor Kuvvetli Bir Alkış

Neye benzer: Beyazperdenin sorgulayan karakterlerinin en esaslılarından biri; varlığının dayanılmaz ağırlığı altında ezilen tiyatro yönetmeni Caden Cotard’ı (Philip Seymour Hoffman) takip eden, Charlie Kaufman’ın ilk yönetmenlik denemesi Synecdoche, New York.

Kimler var: Krek Film’in yapımını üstlendiği serinin künyesindeki diğer isimler Nur Sürer, İpek Türktan, Devrim Yakut, Ali Farkhonde, Menderes Samancılar, Zeynep Ocak, Cengiz Bozkurt…


BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın
Constellation (Apple TV+, 21 Şubat)

Uzayda ters giden işlerin ardından sağ salim Dünya’ya dönmeyi başaran astronot Jo’nun, (Noomi Rapace) yaşamında bir şeylerin eksik ve hatta bıraktığından epey farklı olması üzerine uğradığı psikolojik çöküntüyle mücadelesini anlatan bilim kurgu gerilim. Kaybettiklerinin peşinden koşarken yalnızca sevdikleriyle arasındaki sarsılmaz bağı değil, evrenin gizemlerini de aydınlatıyor Jo. Henry Caldera rolündeki Jonathan Banks; Constellation vesilesiyle Breaking Bad ve Better Call Saul’da birlikte çalıştığı yapımcı yönetmen Michelle MacLaren ile iki bölümlüğüne yeniden bir araya gelmiş.

Avatar: The Last Airbender (Netflix, 22 Şubat)

Michael Dante DiMartino ve Bryan Konietzko tarafından yaratılan, Nickelodeon’ın büyük ilgi gören animasyon serisinin canlı aksiyon uyarlaması; Avatar Aang’ın dünyayı kurtarmak için dört element gücünde ustalaşması ve kendisiyle hesaplaşmaya kararlı düşmanı ile savaşmasını temel alıyor. İlk intiba olarak dizinin oyuncu kadrosu ve görsel efektler beğeni toplasa da elementlerin bükülmede problem yaşaması cinsinden kimi efekt kusurları, beklentisi yüksek izleyiciyi hayli üzmüş.

Shōgun (Disney+, 27 Şubat)

1600’lerde Japonya’nın denizaşırı ticaretinde hayati rol oynayan denizci William Adams’ın gerçek yaşam öyküsünden esinlenen James Clavell romanından uyarlama tarihi drama. Tarihe yön veren bir iç savaşın eşiğindeki feodal Japonya’nın merhametsiz siyasi kargaşasında Lord Yoshii Toranaga (Hiroyuki Sanada) tarafından piyon olarak kullanılan dışlanmış İngiliz denizci John Blackthorne’un (Cosmo Jarvis) samuraylığa yükselme sürecinde başından geçenleri konu edinirken; minimum kontrole sahip olduğumuzu kabul etmek zorunda kaldığımız durumlarda kaderimiz üzerinde nasıl kontrol sahibi olabileceğimizle de ilgileniyor.

Iwájú (Disney+, 28 Şubat)

Geleceğin Nijerya’sında geçen Iwájú; durmaksızın gelişen teknolojinin sürekli değişim hâlinde olmaya zorladığı dünyada, Lagos kentini güvende tutmak için kendi buluşlarından faydalanan bilim dehası Tola (Simisola Gbadamosi) ve yakın arkadaşının maceralarını takip eden bir bilim kurgu animasyon. Fütüristik Nijerya fikri Marvel’ın Black Panther’ına göz kırpıyor. Disney projede Afrikalı animasyon stüdyosu Kugali Media ile iş birliği yapmış. Bu, asırlık Disney tarihinde dışarıdan bir stüdyo ile yapılan ilk ortak çalışma.

Köksüz (MUBI, 29 Şubat)

Deniz Akçay Katıksız’ın; kendisine İstanbul Film Festivali’nde Seyfi Teoman En İyi İlk Film ve Radikal Halk Ödülü’nü kazandıran, SİYAD’dan En iyi Senaryo Ödülü’nü kapan ilk uzun metrajı. Âni bir ölümle sarsılan bir ailenin histerik üyelerinin hikâyesini; değişen dinamikler, yabancılaşma ve bir kaçış fırsatı olarak değerlendirilerek alınan yanlış kararlar sebebiyle alt üst olan dengeler üzerinden seyir fırsatı sunuyor. Katıksız, yazıp yönettiği ilk filmini “Arada kalmış, kendine rol biçememiş insanların başkalarınca giydirilen rolleri beceriksizce taşıma çabalarının hikâyesi.” sözleriyle ifade etmiş.

Elsbeth (Showtime, 29 Şubat)

En uygunsuz zamanlarda yaptığı zekice tespitlerle kendine apayrı bir hayran kitlesi yaratan zeki, kural tanımaz avukat Elsbeth Tascioni’nin (Carrie Preston) Chicago’dan New York’a uzanıp yeni gayeler ve idealler peşinde koşmasını; suçluları köşeye sıkıştırmak için uzmanlığını bu kez NYPD ile paylaşmasını merkezine alan The Good Wife spin-off’u. Serinin yaratıcıları, ana öyküde olduğu gibi Michelle & Robert King ikilisi.


Hâlâ izlemediyseniz

*Cypher (Disney+, 17 Şubat)
*WOMAN (BluTV, 17 Şubat)
*Qingchun / Youth (Spring) (Prime Video, 20 Şubat)
*Pepe Serna: Life Is Art (Apple TV+, 21 Şubat)
*Sacred Soil: The Piney Woods School Story (Hulu, 23 Şubat)
*Poacher (Prime Video, 23 Şubat)
*Jenny Slate: Seasoned Professional (Prime Video, 23 Şubat)