Thierry Mugler (1948-2022)

David Bowie’den Beyoncé’ye birçok yıldızın ikonikleşmiş stillerinin yanı sıra kendi adını verdiği markasının da mimarı olan Fransız moda tasarımcısı Thierry Mugler hayatını kaybetti. Ölümünün doğal sebeplerden kaynaklandığı açıklanan Mugler 73 yaşındaydı.

Paris’te bale yaptığı zamanlarda giyime ilgi duymaya başlayan tasarımcı 1974’te markasını kurdu. Grace Jones’dan ilham alıyordu. 80’lerden itibaren moda dünyasının etkili figürlerinden biri hâline gelen Thierry Mugler’in tasarımları Diana Ross, Madonna, George Michael gibi pek çok popüler müzisyenler tarafından giyildi. David Bowie 1979’da, Saturday Night Live performansında bir Mugler kostümü ile arz-ı endam etmişti örneğin.

Mugler - David Bowie

90’larda, cüretkâr çizgilerini buluşturduğu defileleriyle adından sıkça söz ettiren Mugler, 2003’te büyük kayıpların ardından ana şirket Clarins tarafından kapatıldı. Bunun üzerine, kendisi için modanın “artık doğru araç olmadığını” ve parfümeri de dâhil olmak üzere yaratmanın başka yollarını arayacağını söyledi. Angel, Alien, Aura gibi çok talep gören parfümler yarattı.

Emeklilikten sonra arşivinden çıkanlar, çağdaş pop sahnesine unutulmaz imajlar kazandırmaya devam etti. 2009’da, Beyoncé’nin “I Am…” başlıklı dünya turnesinin sanat yönetmenliğini üstlendi Mugler. Yalnızca kostümlerde değil, prodüksiyonun tamamında izleri vardı. 

Mugler - Beyonce

Lady Gaga’nın, 2010 tarihli Beyoncé düeti “Telephone”un klibindeki koca siyah şapkalı görüntüsünü hatırlar mısınız? Ya da 2011 Grammy Ödül Töreni’ndeki şovunda, yumurtadan çıkarken üzerinde olan sarı kıyafeti? Hepsi Mugler’in eseriydi. 

lady gaga - mugler

Son yıllarda ise daha çok Cardi B, Rihanna, Dua Lipa ve Katy Perry gibi isimlerle çalışan tasarımcının imzası bulunan yakın tarihli işlerden biri de Kim Kardashian’ın 2019 Met Gala’da giydiği, etrafından kristaller sarkan lateks elbisesi. Yapımı sekiz ay süren kostüm için, Sophia Loren’in 1957 yapımı Boy on a Dolphin filmindeki hâlinden ilham alınmış.

Kim Kardashian - Mugler

2017’de verdiği bir röportajda, moda ile ilgili şunları söylemişti Mugler: “Her şey senin kıyafetlerini giyen kişiye biraz güç, biraz eğlence, biraz hizmet vermekle ilgili. Sanat olarak yapmak harika. Ama bu önce, birileri için verilen bir hizmet.”