Thom Yorke ve Jonny Greenwood’un son numarası The Smile albüm kayıtlarını tamamlamış

Radiohead’den Thom Yorke ve Jonny Greenwood’un yanlarına Sons of Kemet davulcusu Tom Skinner’ı alarak kurdukları yeni grupları The Smile’la geçtiğimiz mayıs ayında Glastonbury kapsamında canlı yayımlanan sürpriz performanslarıyla tanışmıştık.

Hemen her Thom Yorke işinde dümende olan, Radiohead’in 6. kişisi prodüktör Nigel Godrich de bu ortaklığın bir parçası tabii. Godrich, geçtiğimiz günlerde The Coda Collection’a verdiği röportajda The Smile’ın ilk albüm kayıtlarının tamamlandığını doğruladı.

Ekibin ilk canlı performansında duyduklarımız, akıllara Thom Yorke’un Godrich’in yanı sıra Red Hot Chili Peppers basçısı Flea’yi de kadrosunda gördüğümüz Atoms for Peace projesini biraz çağrıştırmıştı. Albümün tahmin edilenin aksine bir rock kaydı olmadığının altını çiziyor Godrich röportajında ve şu kafa karıştırıcı cümleyi kuruyor: “Farklı şeylerin ilgi çekici bir şekilde sıralanması ama bir anlam ifade ediyor. Kesinlikle bir anlam ifade edecek.”

Albüme dair daha fazla detay vermekten kaçınan prodüktör, davulcu Tom Skinner’a da övgüler yağdırdı. Sons of Kemet’in yanı sıra Toshio Matsuura, Jade Fox, Alexander Hawkins gibi müzisyenlerle de çalan Skinner’ın harika bir müzisyen ve harika bir kişi olduğunu söylüyor Godrich. The Smile albümünü dinlerken kendi kendine tebessüm ettiğini, çünkü davul performansıyla çok fazla dikkat çekeceğinden emin olduğunu da vurguluyor.

İlk The Smile uzunçalarının henüz netleşmiş bir yayın tarihi yok. Ama Glastonbury performansını kaçırmış olanlar, Thom Yorke’un Instagram paylaşımından bir tadımlık dinleyebiilir.