Çizgi hikâye: Hayley Williams ve ilk solosu “Petals for Armor”

2020’de birçoğumuzun derinden hissettiği kendi başınalık; kimi zaman yeni sayfaların açılmasına, bakış açımızı farklı yönlere çevirmeye yol açabiliyor. Geride kalan 15 yılın ABD ve dünya genelinde en büyük satış rakamlarına ulaşmış rock gruplarından biri olan Paramore solisti Hayley Williams’ın da solo üretimlerini paylaşmak için 2020’yi seçmesi bir tesadüf belki ama fazlasıyla anlamlı bir tesadüf.

Hazırlıkları Paramore’un bir mola verdiği 2019’da başlayan albüm Petals for Armor ismini taşıyor. Başlıca ilham kaynağı ise, Hayley Williams’ın “Kendini korumanın en iyi yolu kırılganlıkla barışabilmek” inancı. Kişisel temalar, etkileyici bir prodüksiyon ve Paramore’dan ayrılan bir doğrultuda genişleyen bir ses evreni kendini belli ediyor. 

Aralık 2019’da 31 yaşına giren Williams, doğum gününde yaptığı sosyal medya paylaşımında çok yakında solo üretimlerinden ilk tadımlığı paylaşacağını duyurmuştu. Müzisyenin Paramore’da da birlikte çalıştığı Taylor York ve Joseph Howard’la bestelediği ve kaydettiği ilk solo teklisi “Simmer”, Williams’a göre yazdığı en kişisel şarkılardan biri. Ocak 2020’de klibiyle birlikte yayımlanan şarkının karanlık pop tınıları, yoldaki albümde neyle karşılaşacağımızın ilk ipuçlarını verdi. 

“Bu albümü yapmak korkutucu ve güçlendirici bir deneyimdi. Söz yazarı olarak kendimden en fazla gurur duyduğum anlar bu albümü yazarken vuku buldu.” Hayley Williams ilk solo albümü Petals for Armor’ı takipçilerinin huzuruna çıkarırken bu cümleleri yazmıştı. 15 şarkılık albümde Williams’ı yalnızca vokalleriyle duymuyoruz. Şarkıların çoğunda klavyenin başına geçen müzisyen, çeşitli şarkılar için davul ve gitar da kaydetmiş. Taylor York’un prodüktörlüğünü üstlendiği Petals for Armor, 8 Mayıs 2020 günü Atlantic etiketiyle yayımlandı ve kısa sürede Metacritic, Allmusic gibi platformlarda dinleyici oylarıyla listelerin üst sırasına doğru yelken açtı.

Albümün geniş bir ilham havuzu var. Bu ilham havuzunda karşımıza çıkanlardan biri, Williams’ın köpek dostu Alf. Şarkıları yazarken sürekli köpeğiyle konuştuğunu söyleyen Williams, Alf’in terapisti olduğunu öne sürüyor. Albümün altıncı şarkısı “Dead Horse”, müzisyenin depresyondan çıkışına ilişkin bir ses kaydıyla açılıyor ve Alf’in havlamaları da arkada duyuluyor.

Petals for Armor’ın en güçlü şarkılarından biri “Roses/Lotus/Violet/Iris” isimli dokuzuncu şarkı. Kendini karanlık bir odaya hapsetmiş bir kadının artık çiçek açmaya karar verdiği ve bunu haykırdığı bir anlatısı var. Hayley’e bu güçlü parçada boygenius isimli bir grup eşlik ediyor. Hayley Williams’ın “müzik sahnesinde gerçek hikâyelerini özgün şekillerde anlatan üç harika kadın” olarak tanımladığı boygenius; Phoebe Bridgers, Julien Baker ve Lucy Dacus üçlüsünden oluşuyor. 

Albümün sonik kokteylini 80’ler R&B tınılarından synth-pop’a, deneysel yaklaşımlara uzanan bir tarifle açıklasak da tadına bakmadan net bir fikir sahibi olmak imkânsız. Ama Williams’ın bu albümü hazırlarken aradığı müzikal ilhamı Björk ve Thom Yorke’ta (özellikle ANIMA albümü) bulduğunu belirtelim. Müzisyen, karantinada evde gerçekleştirdiği cover serisinde de birer Björk ve Radiohead parçası yorumlamıştı. Petals for Armor’ı ortaya çıkaran diğer referanslar arasında Joker ve The Handmaid’s Tale gibi sinematik yapımlar da var.