Çizgi hikâye: Ashnikko

TikTok’ta sıklıkla duyulan “Stupid”le tanınan Ashnikko, yeni neslin kural tanımayan pop yıldızlarından biri. Janr tanımları ya da akımların saydamlaştığı bir estetikle hayat verdiği şarkılarını 2017’den bu yana farklı formatlarda yayımlıyor. 2021’e kelimenin tam anlamıyla fırtına gibi girdi Londra’da yerleşik 25 yaşındaki Amerikalı müzisyen. DEMIDEVIL ismini verdiği 10 parçalık koleksiyonu ve harika kliplerinin ardındakilere, Sadi Güran’ın illüstrasyonlarıyla uzanıyoruz.

Yeni yılın ilk günlerinde çarpıcı bir tekliyle çıkageldi Ashnikko. “Deal With It”, Kelis’in  1999 tarihli “Caught Out There”inden alınmış sample’larla kurgulanmış. Kelis için “çocukluk kahramanım” diyor Ashnikko. İnsanın kendi başına yeterli oluşuna dair fantastik bir anlatı sunan şarkının fantastik bir klibi de var. Ashnikko’nun badass bir korsandan tüyler ürperten bir canavara dönüştüğü “Deal With It” klibini Charlotte Rutherford çekti.

2000’leri çağrıştıran pop prodüksiyon fikirleri ve akla yapışan vokal melodileriyle bezeli 10 şarkılık DEMIDEVIL mixtape’i, 15 Ocak’ta Parlophone Records etiketiyle yayımlandı. Şarkılarda kendisiyle, çevresiyle, sevdikleriyle, bugünle ve müzik endüstrisiyle hesaplaşmalarını dinliyoruz. Bir anlamda tuhaf zamanlarda kendi nabzını yoklayan bir günlük gibi işlemiş DEMIDEVIL’i Ashnikko.

DEMIDEVIL’in merkezine hayalî ve şeytanımsı bir karakter yerleştirse de kendinden yola çıkmış. Uzun zamandır üzerinde çalıştığı bu şarkılara kan, ter, gözyaşı ve bol miktarda içsellik akıtmış. Öfkeli ve isyankâr bir tavır ön planda. Zaten kendisi de biraz şeytanlık yapmanın zevk verdiğini dile getiriyor. Sözlerinde mizah ve intikam duygusunu iç içe geçirdiği gibi sonik dünyada da trap ve grunge unsurları kol kola giriyor.

Çocukluk kahramanı Kelis DEMIDEVIL’in tek konuğu değil. Gümbürdeyen bas tonları üstüne tekerleme gibi tınlayan melodiler serpiştirdiği “Slumber Party”de Princess Nokia ile mikrofon başında. Geçtiğimiz yaz yayımlanan agresif ve vurucu Grimes düeti “Cry” da mixtape’in akışında kendine yer bulmuş.

Avril Lavigne, pop punk güzellemesi “Sk8r Boi” ile MTV ekranını domine ederken Ashnikko 6-7 yaşlarındaydı. Dönemin gençleri için bir marşa dönüşen şarkıya, DEMIDEVIL’de Z kuşağı penceresinden bakarak bir cover yapmış. “L8r Boi”, albümün en sade prodüksiyona sahip şarkılarından biri. Ama orijinal parçanın ruhunu yaklaşık 20 yıl kadar ileri taşımakta oldukça başarılı.

DEMIDEVIL’den ekranlara düşen son güzellik, mixtape’in banger’ı “Drunk With My Friends” için çekilen klip oldu. Daha önce çeşitli markalar için çektiği reklam filmleri ve deneysel R&B müzisyeni Lafawndah ile yaptığı iş birlikleriyle tanınan Claire Arnold’ın yönettiği 3D animasyon klip, rüyalarınıza girmesi muhtemel sahnelerle bezeli.