“Thor: Love and Thunder” hakkında bildiğimiz her şey

Vizyon tarihi 11 Şubat 2022 olarak belirlenen Thor: Love and Thunder’dan yeni haberler gelmeye devam ediyor. Başlığı ile ilk defa 2019 San Diego Comic-Con’da duyurulan film, serinin dördüncü parçası olarak Marvel sinematik evrenine eklenecek.

Marvel’ın Phase 3 adını verdiği dönemin Avengers: Endgame ile kapanmasının ardından karakterlere olmasa da kimi oyunculara veda etmiştik. Ancak Chris Hemsworth’ün geleceği hep bir soru işareti olarak duruyordu. Yakınlarda kendisi ile yapılan bir röportajda Thor’a veda edip edilmediği sorulduğunda: “Çıldırdınız mı? Emeklilik sürecine girmeyeceğim. Thor bunun için çok genç. Sadece 1.500 yaşında” cevabını vermişti. Senaryo ile lgili yöneltilen sorularda her ne kadar ağzını sıkı tutsa da senaryoyu okurken Ragnarok’tan daha fazla eğlendiğini belirtmiş ve yeni filmin “bol şimşekli” geçeceğine yönelik vaatlerde bulunmuştu. Seride yeniden göreceğimizi bildiğimiz bir diğer karakter de yönetmen Taika Waititi’nin seslendirdiği taştan kahraman Korg. 

Natalie Portman’ın Jane Foster’ı

Filmle ilgili ilgi çekici gelişmelerden biri de Natalie Portman’ın canlandırdığı Jane Foster karakterini; tıpkı Ekim 2014’de yazar Jason Aaron ve çizer Russell Dauterman tarafından hazırlanan Migthy Thor’da olduğu gibi, Mjolnir’i kullanırken göreceğimiz bilgisiydi. Tabii burada söz konusu seriden biraz bahsetmek gerekiyor.

Stan Lee, Larry Lieber ve Jack Kirby üçlüsünün tasarladığı Jane Foster karakterini gördüğümüz ilk iki hikâyede, karakterin ismi Jane Nelson olarak geçiyor. Ardından ismi Jane Foster’a dönüyor ve Thor serisinde, kuzey tanrısının partneri olarak karşımıza çıkıyor. Yıllar içinde gelişen hikâyelerde hemşire, doktor, Valkyrie olarak serüvenlerde yer alıyor. Marvel sinematik evreninde de hatırlanacağı gibi onu astrofizikçi olarak görmüştük.

Love and Thunder filmi ise karakterin Thor’a dönüştüğü Mighty Thor serisine odaklanacak. Serinin yazarı yaratıcısı Jason Aaron, “Bu bir She-Thor hikâyesi değil. Lady Thor ya da Thorita da değil. Bu Thor’un hikâyesi. Marvel evrenindeki Thor’un hikâyesi. Thor’un daha önceki hiçbir hikâyesine benzemeyen bir hikâye” sözleriyle bunun süperkahraman evreninde sıklıkla gördüğümüz, popüler karakterlerin kadın versiyonlu uyarlamalarından farklı olduğunun altını çizmişti. 

Üçüncü film Thor: Ragnarok ile serinin iplerini eline alan Taika Waititi, sinematik evrene yeni bir soluk getirmiş ve Marvel’ın en sevilen filmlerinden birine imza atmıştı. Ragnarok’un çekimleri sırasında Aaron’un sözünü ettiğimiz Mighty Thor serisini okuduğunu belirten Waititi, yeni dönemde Thor’a daha farklı bir yaklaşımı getirmenin yerinde olduğu görüşünde. 

Peki neden Mighty Thor üzerinden ilerlenecek?

Öncelikle serinin temelini oluşturan ikilemin, Mighty Thor anlatısını filme uyarlanacak kadar özel yapan sebeplerden biri olduğunu belirtelim. Burada, Jane Foster’ı ileri derecede kanserle mücadele ederken görüyoruz ve Mjolnir’i her kullanışında biraz daha güçsüzleşiyor. Bu noktada da kendisi ile kurtaracağı hayatlar arasındaki seçimi çok çarpıcı bir arka plan ile sunuluyor. Thor’a dönüşümü, onu ölüme götüren süreci hızlandırıyor. Aaron’un bu trajik kurgusunun yeni filmin odağında olacağı Natalie Portman tarafından da bir röportajında onaylandı. Kadın süper kahraman sayısının artmasının gerekliliğine dikkat çeken Portman, en son 2013 yapımı Thor: The Dark World’de rol almış, bir süre yeşil ekran çekimlerinin yapıldığı filmlere ara verdiğini açıklamıştı. Kendisini Avengers: Endgame’deki Asgaard sahnesinde de görmüştük.

Chris Hemsworth’ün canlandırdığı Thor bu filme nasıl taşınacak?

Mighty Thor’da bu karakteri Mjolnir’i kullanamazken görmekteyiz ve filmde nasıl işleneceğini henüz bilmiyoruz. Jane Foster’ın uzun aranın ardından seriye nasıl geri dönüş yapacağı da merak konusu. Hâliyle tüm bu soru işaretlerine cevap arayan fan teorilerinin ortaya atılması da gecikmedi. Şu aralar popüler olan bir teoriye göre her iki kahraman da Mjolnir’i kullanabilecek. Hatta seri Doctor Strange: Madness of the Multiverse ve The Eternals ile bağlantılı olacak. 

Teoriye göre Madness of the Multiverse’de farklı dünyalar arası portalların açılması sırasında Mjolnir bir şekilde kendini dünyada bulacak ve bu sırada kanserle mücadele eden Jane Foster, çekici kullanmaya başlayacak. Tabii bu filmle Thor: The Dark World filminin ardından bambaşka bir dönüş yapan Ragnarok’ta havada kalan detaylar da çözümlenebilir.

Peki neden iki Thor’a ihtiyaç var?

Bu soru şimdilik, çok güçlü bir süper kötünün, iki Thor’u gerektirecek olduğu cevabı ile açıklanıyor. Bu süper kötüyü canlandıracak oyuncu için, Christian Bale ismi kulaklara çalınmış durumda. Mighty Thor serisinden yola çıkarsak, filmde göreceğimiz süper kötü, bu karakterlerden biri olacak: Beta Ray Bill, Dario Agger namı diğer Minotaur, Mangog, Balder Odinson, Cul Borson God of Fear ve Gorr the God Butcher. Söylentilere göre Gorr the God Butcher ve Beta Ray Bill daha öne çıkmaya başlamış durumda. Çünkü bu iki karakter de önceki Marvel yapımlarıyla bir şekilde bağlantılı.

Gorr the God Butcher, Guardians of the Galaxy serisinden aşina olduğumuz bir hikâye ile yakından ilişkili. Bir görüşe göre The Eternals ile detaylarına ulaşacağımız ve karşımıza ilk defa Guardians of the Galaxy Vol.1’da çıkan Celestialler, Gorr’un gezegeninin yok olmasına sebep olacak. Bu noktada Thor ile The Eternals arasında da bir bağlantı kurulmuş olacak. 

Beta Ray Bill olasılığının ileri sürülmesinin altında da karakter ve ırkıyla önceden karşılaşmış olduğumuz gerçeği yatıyor. Kendisinin miğferi, Thor: Ragnarok’da Sakaar gezegeninde Grand Master’ın kulesinde yer alan miğferler arasındaydı. Kevin Feige’nin geçmişte, Ragnarok planları arasında bu karakterin olduğu da paylaşılan detaylar arasında. Çizgi romanlarda Mjolnir’i kullanmış olan Bill, bir hikâyede Thor’la savaşını kazanıyor ve ardından Thor’u öldürmeyi reddederek canını bağışlıyor. 

Marvel sinematik evreninin ilk LGBTİ+ karakteri: Valkyrie

Oyunculardan Tessa Thompson, San Diego Comic-Con’daki panelde yaptığı konuşmasına filmde canlandıracağı Valkyrie karakterinin, –SPOILER UYARISI-, Thor tarafından Asgard’ın Kralı ilan edilmesinin ardından yapacağı ilk şeyin kendine bir kraliçe bulmak olacağını söyleyerek başlamıştı. Valkyrie’nin açık bir LGBTİ+ karakter olup olmayacağı sorusuna da Kevin Feige’dan olumlu yanıt gelmişti.

Yazı: Biçem Kaya